Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 21/2007
Data wydania:
27.05.2007
Numer wydania:
21
Rok wydania:
2007
Obraz tygodnia
Obraz tygodnia (14-20 V)
Szczyt Unia Europejska-Rosja w Samarze nie przyniósł przełomu w sprawie umowy o partnerstwie między obiema stronami: na jej podpisanie kolejny raz nie zgodziła…
Na skróty (14-20 V)
W wieku 82 lat w Rzeszowie zmarł prof. Wiktor Zin, architekt i rysownik, działacz na rzecz ochrony zabytków, autor audycji radiowych i programów telewizyjnych…
Kronika religijna (14-20 V)
STOLICA APOSTOLSKA
Komentarze
A może to dobrze?
Józefa Hennelowa
Nowy marszałek Sejmu niemal od razu zapowiedział zmniejszenie liczby dziennikarzy akredytowanych do parlamentu (a nawet ich podział na kategorie). Powstał…
Białoruś: a jednak Gazprom
Andrzej Brzeziecki
Gazowe spory między Białorusią a Rosją mają długą historię, która raczej nie przypomina relacji między dwoma państwami będącymi w ścisłym sojuszu. Dość…
Podatek od emerytów
Michał Zieliński
Jeszcze kilka miesięcy temu wicepremier Zyta Gilowska zapowiadała zniesienie podatku od zysków kapitałowych, popularnie zwanego "podatkiem Belki". Obecnie…
Wołanie na puszczy
Michał Olszewski
Jesteśmy naszym czytelnikom winni pewne wyjaśnienie. Od dwóch miesięcy staramy się o rozmowę z ministrem środowiska prof. Janem Szyszką, znanym leśnikiem.…
Czytania
Co to wszystko znaczy?
O. Wiesław Dawidowski
Zamknij oczy. Wyobraź sobie ulicę, przy której mieszkasz. Codziennie wychodzisz rano po bułki i mleko do pobliskiego sklepiku. Pracuje tam uśmiechnięty…
Kraj i świat
Europa z misją
José María Aznar
José María Aznar /Fot. GRZEGORZ KOZAKIEWICZ
Adolf bezpaństwowiec
Joachim Trenkner
62 lata po śmierci przywódcy III Rzeszy i 74 lata po tym, jak został on "kuchennymi drzwiami obywatelem niemieckim, pojawił się pomysł odebrania Adolfowi…
Było już dla mnie serce
Judyta Watoła
,
Dariusz Kortko
O spadku liczby przeszczepów transplantolodzy alarmowali już w raporcie za 2005 rok. Następny był jeszcze gorszy - liczba wszystkich przeszczepów serca spadła…
Kiedy dziecko ćpa
Tomasz Potkaj
Dziewczynka, która ponad tydzień temu trafiła do szpitala prosto z lekcji, nadal walczy o życie. Nie wiadomo, jaki narkotyk wcześniej zażyła. Wiadomo natomiast…
Ludzka chimera
Lech Cierpka
Fot. ANDRZEJ KRAMARZ
Licencja na podglądanie
Michał Kuźmiński
Burza w Niemczech: rząd w Berlinie przyznał, że od dwóch lat tamtejsze tajne służby przeszukują przez internet komputery obywateli. Bez nakazu, bez wiedzy…
Polska Europą silna
Olaf Osica
W chwili, gdy decydują się losy polityki europejskiej wobec Rosji, a zatem bezpieczeństwa Unii i jej członków, Polska przystępuje do negocjacji w sprawie…
Bezradność i obawy
Marek Orzechowski
Obawa przed pogorszeniem stosunków paraliżuje współpracę Unii z Rosją. Obawa i niepokój, że nieprędko uda się sytuację uspokoić. Z perspektywy Brukseli nie…
Wiara
Niech zrobi hałas
Maciej Müller
W poprzednim numerze "TP opowiedzieliśmy o Tomaszu Kondeju, aptekarzu z podwarszawskiego Międzylesia, który ze względu na przekonania religijne postanowił…
Bóg, który nas przeprowadza
Ks. Andrzej Draguła
Socjologicznych tez co do przyszłości chrześcijaństwa jest wiele, podobnie jak wiele jest diagnoz o kryzysie Kościoła. Nam wszak nie chodzi o socjologię, tylko…
Jezus chodził po manowcach
fot. G. KOZAKIEWICZ
Duch Święty – kropka nad i
O. Bernard Sawicki OSB
Duch Święty materializuje i dopełnia wszelkie Boże działania na ziemi. Wszak to On jest "Sprawcą Wcielenia, głoszenia Ewangelii, ale też tworzenia i…
Żal przyjaciela
Ks. Adam Boniecki
W piątek 11 maja 2007 r. zmarł Orazio Petrosillo, wybitny watykanista, wspaniały i dobry człowiek, nasz przyjaciel. Miał 60 lat. Ubiegłego lata, kiedy jako…
Program dla Nowego Świata
Franca Giansoldati z Aparecida
Na horyzoncie gromadzą się "ciemne chmury, zagrażając "jedności a nawet "naturalnej tożsamości rodziny. Benedykt XVI, inaugurując prace CELAM,…
SKS, ludzie zbuntowani
Ks. Adam Boniecki
Ostatnią, czytaną kilka tygodni przed śmiercią przez Stanisława Pyjasa książką był "Człowiek zbuntowany" Alberta Camusa. Patrzę na drukowaną na powielaczu…
Kultura
Głos pisarza
Jacek Łukasiewicz
"TYGODNIK POWSZECHNY": - Właśnie ogłoszono listy książek nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia i do NIKE. Zawsze odmawiał Pan udziału w ankietach,…
Bardzo konserwatywny rewolucjonista
Péter Esterházy
Karuzela z nagrodami
Tomasz Fiałkowski
Sezon nagród rozpoczęty; w pierwszym dniu warszawskich Targów Książki ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia, wcześniej…
Poezja i Pan Pacynek
Radosław Wiśniewski
rys. M. OWCZAREK
Grecja odnaleziona
Anna R. Burzyńska
Gardzienicki "teatr ubogi po raz kolejny uzmysławia teatrowi instytucjonalnemu, jak dużo stracił, uciekając od prostoty elementarnych znaków i…
Jesteśmy jasnością
Bogusław Deptuła
Znaleźć dziś artystę ze światowej czołówki, którego sztukę przepełnia wiara, to prawdziwy cud. Takim artystą jest Bill Viola. Jego instalacje pierwszy raz…
Przypadek Harolda Cricka
Michał Oleszczyk
Ten film jest jak spełniona utopia Richarda Rorty'ego: literatura staje się w nim nie tylko narzędziem samopoznania, ale i zbawienia. Życie Harolda Cricka (…
12:08 na wschód od Bukaresztu
Anita Piotrowska
W Rumunii obalanie komunizmu miało przebieg o wiele bardziej burzliwy niż u nas i wydawać by się mogło, że w kilkanaście lat po egzekucji Ceauşescu problem…
Księga grozy i nadziei
Wznowienie księgi od dawna nieosiągalnej nawet w antykwariatach, po czterdziestu latach od jej pierwszego wydania, jest wydarzeniem, które wypada na razie…
Kłapouchy
Joanna Olech
Najbardziej udane dziecko Milne'a - poczciwy, bury osioł Kłapouchy. Paranoik, safanduła, nieznośny czarnowidz, zdumiewająca mieszanka megalomanii,…
Każde w swoim pokoju
Anita Piotrowska
Wszystko, czego troje bliskich ludzi nie jest w stanie powiedzieć sobie głośno, znajdujemy tutaj, na stronicach ich dzienników...
Felietony
Zazdrość
Ewa Szumańska
Pozazdrościłam Francji z przełomu kwietnia i maja. Nawet nie tego, że ma nowego prezydenta - chociaż i to może być miłe - ale tego, że w pierwszej i drugiej…
Spory dziwne i niepotrzebne
Józefa Hennelowa
Ile razy minister edukacji ogłasza kolejny program swojego resortu, polegający na obronie szkoły przed jakimś zagrożeniem, nie mogę oprzeć się zdziwieniu. Niby…
Piraci z Karaibów
Jan Klata
Ciągle "Catch a Fire. Życie Boba Marleya". Trzydzieści sześć lat na pięciuset stronach.
Wszystkie nasze dzienne sprawy
Marcin Król
Stawiamy sobie w życiu poważne cele, chcemy czegoś dokonać, pragniemy doskonalić samych siebie, a także w sferze praktycznej zmierzamy do konkretnych solidnych…
Tygodnik Czytelników
Bogaty emeryt?
Michał Zieliński w tekście "Sto złotych za głos" ("TP" nr 15/07) głosi, że dodatkowa dotacja budżetowa dla emerytów w wysokości 9 mld złotych…
Pomoc dla Marty
Nasza 8-letnia córka Marta urodziła się zchorobą Recklinghausena (nerwiako-włókniowatość). To schorzenie uwarunkowane genetycznie inieuleczalne...
Dodatki w numerze TP 21/2007
Nowa Europa Wschodnia (21/2007)
O niewdzięcznej Gruzji i złym Zachodzie
Wojciech Bartuzi
Całkowicie bez poszanowania dla 200-letniej wspólnej historii, Gruzini nie chcą zakochać się na nowo w Rosji. Wolą do NATO i do Europy. Rosja walczy, jak…
„Nie" dla zmian
Wojciech Bartuzi z Erewanu
W przeprowadzonych 12 maja wyborach parlamentarnych Ormianie poparli obóz rządzący, tym samym opowiadając się za kontynuacją dotychczasowej polityki. Wyborczy…
Niezabliźnione rany
Jarosław Jot-Drużycki
Choć od rozpadu ZSRR i uzyskania niepodległości przez Ormian minęło kilkanaście lat, Armenia i Turcja do dziś nie nawiązały kontaktów dyplomatycznych. Na…
Tygrys Kaukazu (i nie tylko)
Maciej Falkowski
Rządzony autorytarnie przez prezydenta Ilhama Alijewa, Azerbejdżan należy dziś - dzięki boomowi naftowemu - do najprędzej rozwijających się państw świata.…
W objęciach imperium
Stepan Grigorian
TYGODNIK POWSZECHNY: - Armenia niebawem będzie obchodzić 16. rocznicę niepodległości. Ale wielu ekspertów uważa, że jest całkowicie uzależniona od Rosji. Jaka…
Emocje negatywne
Anna Łabuszewska
Rosji brakuje rozsądnej strategii wobec Kaukazu Południowego. Górę biorą emocje. Chęć odwetu za urażone ambicje jest ważniejsza niż spokojna dyplomacja.
Muza w Tyflisie
Anna Łabuszewska
Zaczyna się lato, wTyflisie zawsze skwarne, przepełnione brzęczeniem pszczół, zapachem dojrzewających arbuzów. Zaczyna się XX wiek, obiecujący cuda techniki,…
Dzieci jednego Boga
Gdy stolica Azerbejdżanu rozkwita, podlewana petrodolarami i inwestycjami zachodnich koncernów, prowincja żyje w biedzie. Tylko inwestycje mogą uratować małe…
Wąskie gardło
Marek Osiecimski
Rozpad ZSRR, ataki terrorystyczne z 11 września 2001 r., gruzińska Rewolucja Róż i utworzenie rurociągu Baku-Tbilisi-Cehyan to najważniejsze wydarzenia, które…
Chińskie bambusy pod gruzińskim niebem
Aleksander Rusiecki
Kiedyś Chiny wydawały się nam, Gruzinom, odległe. A dziś? Dziś Chiny przychodzą do nas.
Wraca (bardzo) stare
Krzysztof Strachota
Rosja traci Kaukaz, który wrasta w krwiobieg zachodniej polityki i gospodarki. Ale geografii przeskoczyć nie sposób: droga na Zachód biegnie przez Turcję, a na…
Kaukaski łącznik: gra o surowce
Agata Łoskot-Strachota
Kaukaz Południowy, stanowiący naturalną granicę i jednocześnie pomost łączący Europę i Azję, od wieków był istotnym elementem szlaku komunikacyjno-handlowego…
Wszyscy jesteśmy zwycięzcami
Andrzej Łukowski
Pojedynek medialny dwóch majowych szczytów energetycznych, które odbyły się w Krakowie i w Turkmenii, zakończył się wynikiem 1:1. A może raczej chwilowo 0:0,…
Nowa Europa Wschodnia (21/2007)
Wojciech Pięciak
KAUKASKI ŁĄCZNIK