Reklama

Bogaty emeryt?

Bogaty emeryt?

22.05.2007
Czyta się kilka minut
Michał Zieliński w tekście "Sto złotych za głos" ("TP" nr 15/07) głosi, że dodatkowa dotacja budżetowa dla emerytów w wysokości 9 mld złotych podzielona przez ich liczbę, czyli blisko 9 mln osób, daje 100 złotych na emeryta. Otóż 9 mld zł podzielone przez 9 mln daje 1000 złotych i tego wyniku nie obali żaden ekonomista ani żadna siła.
A

Autor lansuje tezę, że emeryci "są najbogatszą grupą społeczną w Polsce". Według jego danych, średnie emeryckie dochody to 1335 złotych miesięcznie, a średnie u pracujących tylko 2447 złotych (choć w mediach podawano już blisko 2800 złotych). Ludzie z biegiem lat zwykle zarabiają coraz lepiej (nikt nie zmienia pracy na gorszą, tylko na lepszą), można więc przyjąć bez większego błędu, że przed emeryturą ludzie zarabiają ok. 3 tys. złotych. Ktoś taki, przechodząc na emeryturę, doznaje katastrofy finansowej, bo jego dochody spadają przeszło dwukrotnie (przy tych samych kosztach utrzymania) i w dodatku dowiaduje się z "TP", że właśnie przeszedł do "najbogatszej" grupy społecznej. Można dostać zawału...

LUDWIK FREINDL (Kraków)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]