Reklama

Bogaty emeryt?

Bogaty emeryt?

22.05.2007
Czyta się kilka minut
Michał Zieliński w tekście "Sto złotych za głos" ("TP" nr 15/07) głosi, że dodatkowa dotacja budżetowa dla emerytów w wysokości 9 mld złotych podzielona przez ich liczbę, czyli blisko 9 mln osób, daje 100 złotych na emeryta. Otóż 9 mld zł podzielone przez 9 mln daje 1000 złotych i tego wyniku nie obali żaden ekonomista ani żadna siła.
A

Autor lansuje tezę, że emeryci "są najbogatszą grupą społeczną w Polsce". Według jego danych, średnie emeryckie dochody to 1335 złotych miesięcznie, a średnie u pracujących tylko 2447 złotych (choć w mediach podawano już blisko 2800 złotych). Ludzie z biegiem lat zwykle zarabiają coraz lepiej (nikt nie zmienia pracy na gorszą, tylko na lepszą), można więc przyjąć bez większego błędu, że przed emeryturą ludzie zarabiają ok. 3 tys. złotych. Ktoś taki, przechodząc na emeryturę, doznaje katastrofy finansowej, bo jego dochody spadają przeszło dwukrotnie (przy tych samych kosztach utrzymania) i w dodatku dowiaduje się z "TP", że właśnie przeszedł do "najbogatszej" grupy społecznej. Można dostać zawału...

LUDWIK FREINDL (Kraków)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]