Reklama

Co to wszystko znaczy?

Co to wszystko znaczy?

22.05.2007
Czyta się kilka minut
Zamknij oczy. Wyobraź sobie ulicę, przy której mieszkasz. Codziennie wychodzisz rano po bułki i mleko do pobliskiego sklepiku. Pracuje tam uśmiechnięty Palestyńczyk, zabraniający swojej żonie rozmów o polityce i religii. Po drodze mijasz zakład szewski, gdzie Hindus w turbanie zajmuje się reperacją twoich znoszonych sandałów. Kiosk osiedlowy prowadzi Murzyn z Nigerii. Po drugiej stronie ulicy mieszka stary Żyd, krawiec, wyrabiający zarówno chałaty, jak prałackie sutanny. W niedzielę do parafialnego kościoła zmierza razem z Tobą rudy Irlandczyk. I jakby tego było mało, do Mszy świętej, ramię w ramię z chłopcami, służy skośnooka Chinka niedawno za­adoptowana przez Twoich sąsiadów. Wszyscy oni mówią różnymi językami. Warto się przyzwyczajać do takich obrazów, bowiem prędzej, niż nam się zdaje, wpiszą się one w pejzaż kraju nad Wisłą.
O

Opis Zesłania Ducha Świętego, nakreślony piórem św. Łukasza, zawiera szczegóły, które powinny intrygować nas w takim samym stopniu, co dar glosolalii udzielony uczniom Jezusa. Wydarzenie ma miejsce w dniu Pięćdziesiątnicy, czyli w jednym z najważniejszych świąt żydowskich. To święto zakończenia żniw, radosna celebracja daru życia i ziemi gromadząca pielgrzymki rolników z całego Izraela. To święto ukoronowania, wyzwolenia z utrapień i oddania się radości. Tego dnia świętuje się także nadanie Tory, Prawa Bożego wyrytego palcem Bożym, w którym to palcu św. Augustyn widział figurę Ducha Świętego, otwierającego umysły wiernych na Słowo Boże. Zupełnie naturalnym jest zatem, że właśnie tego dnia uczniowie Jezusa otrzymali niezwykły dar. Duch Święty jest dany wierzącym jako pierwszy owoc długiego żniwa samego Boga.

Najczęściej Zesłanie Ducha Świętego jawi się nam...

2535

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]