Reklama

Niech zrobi hałas

Niech zrobi hałas

22.05.2007
Czyta się kilka minut
W poprzednim numerze "TP opowiedzieliśmy o Tomaszu Kondeju, aptekarzu z podwarszawskiego Międzylesia, który ze względu na przekonania religijne postanowił nie wydawać pacjentkom Postinoru Duo - specyfiku uznanego przez WHO za środek antykoncepcyjny, a przez niego samego uważanego za wczesnoporonny. Czy farmaceuta ma prawo odmówić wydania leku?.
-

- Prawo powinno być tak konstruowane, żeby obowiązki nie zmuszały nikogo do działania wbrew sumieniu - twierdzi ks. prof. Andrzej Szostek, etyk z KUL. Dodaje jednak, że jest za legalizmem: - Wybierając zawód farmaceuty, człowiek podejmuje pewne zobowiązanie. Jego zadaniem jest wydawać wszystko, co jest prawnie zakwalifikowane do dystrybucji jako lek. Aptekarz nie może więc według własnego sumienia rozstrzygać, których środków nie sprzedawać.

- Jest bardzo niewiele sytuacji, w których farmaceuta może odmówić wydania leku - tłumaczy dr Anna Mamak-Bałaga, ginekolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - Kiedy recepta jest źle wypisana, tzn. zawiera błąd w nazwie leku lub dawkowaniu, albo kiedy pacjent domaga się leku, a nie posiada recepty. W innych przypadkach aptekarz patrzy, czy lek jest w magazynie, wydaje go i instruuje, jak zażywać. Obojętnie, czy to...

4984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]