Kronika religijna (14-20 V)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Indianie południowoamerykańscy ostro zareagowali na słowa Benedykta XVI, jakoby przyjęcie chrześcijaństwa nie oznaczało "wyobcowania kultur prekolumbijskich ani narzucania kultury z zewnątrz". Stwierdzenie takie znalazło się w przemówieniu Papieża, wygłoszonym 13 maja w Aparecidzie na rozpoczęcie V Konferencji Ogólnej Biskupów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (zob. tekst obok). Luis Evelis Andrade, dyrektor Krajowej Organizacji Ludów Tubylczych Kolumbii, oświadczył, że "zaprzeczanie, iż religia katolicka była wykorzystywana do panowania nad miejscowymi ludami, oznacza chęć zaciemniania historii". "Jako narody autochtoniczne, a także jako wierzący, nie możemy zgodzić się z tym, że Kościół odrzuca swoją odpowiedzialność za zniszczenie naszej tożsamości i naszej kultury" - dodał. Informując o tych wypowiedziach, paryski dziennik "La Croix" podał, że Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej odmówiło ich komentowania, stwierdzając, że "reakcja spowodowałaby kolejne reakcje".
  • Niebawem Benedykt XVI ogłosi dokument na temat odprawiania przedsoborowej Mszy św. bez specjalnego zezwolenia - potwierdził to emerytowany prefekt Kongregacji Duchowieństwa kard. Dario Castrillon Hoyos. Zgoda Papieża nie będzie oznaką "powrotu do przeszłości", lecz "wielkoduszną decyzja Namiestnika Chrystusowego, który odda do dyspozycji Kościoła całe bogactwo liturgii łacińskiej" - uważa kolumbijski kardynał, który kieruje Papieską Komisją "Ecclesia Dei", utrzymującą kontakty z tradycjonalistami domagającymi się przywrócenia pełnych praw łacińskiej Mszy św. Przemawiając na V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Aparecidzie w Brazylii, kard. Hoyos podkreślił, że "przywrócenie" liturgii przedsoborowej nie ma na celu jedynie pojednania z lefebrystami, ale ma związek ze wzrostem zainteresowania nią wiernych na całym świecie, podobnie jak i samą łaciną.
  • W Watykanie przebywał sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Muss. Spotkał się on z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone oraz z sekretarzem ds. relacji z państwami, abp. Dominique Mambertim. Rozmawiano o kryzysie izraelsko-palestyńskim i podejmowanych przez Ligę Arabską inicjatywach pokojowych. Stolica Apostolska ma w Lidze Arabskiej swego przedstawiciela, którym od lutego 2006 r. jest abp Michael Louis Fitzgerald.
  • Jedynie 557 osób posiada obywatelstwo watykańskie - poinformowała Agencja Zenit. Oprócz Papieża, jest wśród nich 58 kardynałów, 293 duchownych pracujących w przedstawicielstwach papieskich za granicą, 61 innych duchownych, 101 członków Korpusu Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej i 43 świeckich pracujących w Watykanie. Otrzymanie tego obywatelstwa zależy od pełnienia funkcji w Stolicy Apostolskiej.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Rosyjskie Kościoły prawosławne w kraju i za granicą zjednoczyły się po 80 latach schizmy (17 maja). Akt podpisali patriarcha Moskwy Aleksy II i metropolita Ławr, zwierzchnik rosyjskiego prawosławia za granicą. Uroczystość odbyła się w stołecznym soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela, uczestniczył w niej prezydent Putin. Podział w rosyjskim prawosławiu był wynikiem rewolucji radzieckiej - wierni, którzy wyemigrowali za granicę, oskarżali Kościół w kraju o "pakt z sowieckim szatanem", a potem też o działalność ekumeniczną; pisała o nim przed tygodniem Anna Łabuszewska.
  • "Liderzy UE, przeciwstawiając się antysemityzmowi, islamofobii i innym fobiom, często zapominają o licznych przejawach chrystianofobii i antychrześcijaństwa" - powiedział bp Hilarion z Wiednia, przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego w krajach Zachodu. "Unijna polityka tolerancji powinna być rozszerzona na wszystkie religie Europy" - podkreślił hierarcha podczas spotkania przedstawicieli wspólnot religijnych z kierownictwem UE. Biskup poparł projekt Jose Manuela Baroso, przewodniczącego Komisji Europejskiej, regularnego dialogu kierownictwa UE z przedstawicielami religii monoteistycznych.
  • W islamskim Katarze powstało pierwsze w świecie arabskim centrum dialogu międzyreligijnego. Zespół doradczy centrum, inicjatywy władcy tego państwa emira Hamida ibn Chalify as-Saniego, tworzą - obok trzech muzułmanów i Żyda - trzej chrześcijanie: ks. Vittorio Ianari, teolog rzymskiej Wspólnoty św. Idziego, syryjskoprawosławny arcybiskup George Saliba z Libanu i Szwajcar Johan Taylor, działacz na rzecz wolności religijnej. Niedawno w Katarze rozpoczęła się budowa pierwszego kościoła katolickiego.
  • Archidiecezja Los Angeles sprzedaje swoje centrum administracyjne, 12-piętrowy biurowiec, by wypłacić odszkodowania za pedofilską działalność księży - poinformował kard. Roger M. Mahony. W grudniu archidiecezja musiała wypłacić ofiarom 40 mln dolarów. Arcybiskup dodał, że pod młotek pójdzie jeszcze ok. 50 kościelnych budynków, bo w sądach czeka kolejne 500 spraw przeciwko duchownym. Przewiduje się, że będą kosztować archidiecezję przynajmniej 500 mln dolarów.
  • W Amazonii "istnieje konsorcjum zbrodni" - oświadczył bp Erwin Kräutler z Brazylii, komentując wyrok w sprawie zabójstwa w 2005 r. s. Dorothy Stang, znanej działaczki na rzecz praw człowieka biednej ludności wiejskiej w stanie Pará (zleceniodawca zbrodni, jeden z tamtejszych właścicieli ziemskich, został skazany na 30 lat więzienia). Wyrok - powiedział hierarcha - "jest krokiem w stronę sprawiedliwości i konkretnym gestem państwa, że chce skończyć z brakiem odpowiedzialności prawnej za takie czyny", ale śledztwo powinno trwać dalej, bo w Pará "istnieje konsorcjum śmierci", działające na zlecenie wielkich właścicieli ziemskich, wzbogacających się kosztem ludów indiańskich. Samemu biskupowi nieraz grożono śmiercią.
  • "Kościół w Indiach nigdy nie był tak silny jak obecnie. Nie da się zastraszyć atakami" - powiedział kard. Telesphore Toppo, przewodniczący episkopatu tego kraju, po tym jak 14 maja niedaleko Rańci nieznani sprawcy pobili ks. George’a Minj, a 15 maja ciężko ranili ks. George’a Philipa, dyrektora szkoły św. Wincentego Palottiego w New Delhi.

...I W POLSCE

  • Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił miejsce budowy Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" (18 maja). "Centrum powinno nam i przyszłym pokoleniom pomagać w poznawaniu życia, myśli i dzieła Sługi Bożego Jana Pawła II - mówił metropolita krakowski podczas uroczystej Mszy, której przewodniczył w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. - To Centrum powinno promieniować jego świętością, scalać nasze rodziny, wspólnoty, środowiska, cały Kościół Krakowski i Kościół w Polsce oraz wszystkich Polaków przez wzajemne przebaczenie i pojednanie" - mówił hierarcha. Tego samego dnia ogłoszono Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny na projekt Centrum. Miejsce jego budowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, na tzw. "Białych Morzach", czyli terenach po dawnych Zakładach Sodowych Solvay, gdzie w czasie okupacji pracował młody Karol Wojtyła.
  • Ponad 100 tys. osób uczestniczyło w XIV Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze (19 maja). Spotkanie pod hasłem "Bądź gorący", zakończyło się Mszą, której przewodniczył bp Bronisław Dembowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Dzień wcześniej w sanktuarium odbyło się spotkanie animatorów i liderów grup Odnowy, w którym wzięło udział ok. 1,2 tys. osób.
  • W otoczeniu Pawła VI działał agent SB - poinformował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który prowadzi kwerendę akt Stasi dotyczących Kościoła w Polsce. "Zachowały się jego raporty, bardzo cenne informacje o poufnych rozmowach Pawła VI z dyplomatami, także charakterystyka papieża oraz różne opisy nt. stanu jego zdrowia - opowiada autor książki "Księża wobec bezpieki". Nie wiadomo, czy informator SB był Polakiem.
  • Abp Józef Życiński otrzymał tytuł Człowieka Roku "Gazety Wyborczej" (15 maja). Ceremonia odbyła się w ramach obchodów 18. rocznicy powstania "Gazety", laudacje ku czci metropolity lubelskiego wygłosili Barbara Skarga i Adam Michnik.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 21/2007