Reklama

Ładowanie...

Głos pisarza

22.05.2007
Czyta się kilka minut
"TYGODNIK POWSZECHNY": - Właśnie ogłoszono listy książek nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia i do NIKE. Zawsze odmawiał Pan udziału w ankietach, które w latach ubiegłych publikowaliśmy w "TP", próbując typować zwycięzcę NIKE. Drukuje Pan też raczej w miesięcznikach niż w prasie codziennej. Czy kryje się za tym chęć utrzymania dystansu do bieżącego życia literackiego?
J

JACEK ŁUKASIEWICZ: - Nie można być krytykiem, nie biorąc w jakiś sposób udziału w bieżącym życiu literackim. Uczestniczę w jury konkursów, publikuję rocznie przynajmniej kilkanaście recenzji, w "Odrze" mam stałą rubrykę, związaną z tym, co się w tej chwili dzieje, pisze i czyta. Wiele jednak mechanizmów życia literackiego jest mi obcych. Problemem jest szczególna jego doraźność. Po roku zapominamy, kto dostał tę czy inną nagrodę. Niesprzedane egzemplarze trafiają do "taniej książki" albo na przemiał. Dlatego też recenzje publikuje się dziś w chwili wydania utworu lub wcześniej. Recenzja wydrukowana miesiąc później nikogo już nie obchodzi.

Książki, także niesione przez nie idee, bywają błyskawicznie zapominane, a przecież prawdziwe dzieło jest nasycone długim trwaniem i samo jest częścią długiego trwania. A tu książka jest traktowana jak strona internetowa,...

8823

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]