Reklama

Głos pisarza

Głos pisarza

22.05.2007
Czyta się kilka minut
"TYGODNIK POWSZECHNY": - Właśnie ogłoszono listy książek nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia i do NIKE. Zawsze odmawiał Pan udziału w ankietach, które w latach ubiegłych publikowaliśmy w "TP", próbując typować zwycięzcę NIKE. Drukuje Pan też raczej w miesięcznikach niż w prasie codziennej. Czy kryje się za tym chęć utrzymania dystansu do bieżącego życia literackiego?
J

JACEK ŁUKASIEWICZ: - Nie można być krytykiem, nie biorąc w jakiś sposób udziału w bieżącym życiu literackim. Uczestniczę w jury konkursów, publikuję rocznie przynajmniej kilkanaście recenzji, w "Odrze" mam stałą rubrykę, związaną z tym, co się w tej chwili dzieje, pisze i czyta. Wiele jednak mechanizmów życia literackiego jest mi obcych. Problemem jest szczególna jego doraźność. Po roku zapominamy, kto dostał tę czy inną nagrodę. Niesprzedane egzemplarze trafiają do "taniej książki" albo na przemiał. Dlatego też recenzje publikuje się dziś w chwili wydania utworu lub wcześniej. Recenzja wydrukowana miesiąc później nikogo już nie obchodzi.

Książki, także niesione przez nie idee, bywają błyskawicznie zapominane, a przecież prawdziwe dzieło jest nasycone długim trwaniem i samo jest częścią długiego trwania. A tu książka jest traktowana jak strona internetowa,...

8823

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]