Reklama

Piraci z Karaibów

Piraci z Karaibów

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Ciągle "Catch a Fire. Życie Boba Marleya". Trzydzieści sześć lat na pięciuset stronach.
T

Trzeci Świat. Jamajka. Karaiby. Dzielnice nędzy. Jezus w cierniowej koronie. Płonące serce Jezusa. Czytanie Pisma Świętego nad rzeką Hope. Matka śpiewa na chwałę Pana. Matka pięknie śpiewa o exodusie do lepszego świata. Łopot modlitewnych flag nad głowami. Wszechobecny rytm. Afrykańskie rytuały magiczne. Tańce twi. Jamajskie liturgie, synkretyzm, wudu, cokolwiek. Im biedniejsi ludzie, tym więcej bębnów. Beczki po oleju jako instrument.

Najpierw muzyką Karaibów było calypso. W złotej erze radia pojawiły się gwiazdy.

King Radio, Lord Beginner, Lord In­vader. Lord Executor, Atilla the Hun - czasem pseudonimy jamajskich artystów świadczyły o znacznym oczytaniu, zawsze o wielkich ambicjach. Nie wiadomo, jakim cudem niewielka wyspa pomieściła tak wielu lordów, książąt i królów jednocześnie.

Radio wzbudza zamęt. Oprócz muzyki...

5814

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]