Reklama

Piraci z Karaibów

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Ciągle "Catch a Fire. Życie Boba Marleya". Trzydzieści sześć lat na pięciuset stronach.
T

Trzeci Świat. Jamajka. Karaiby. Dzielnice nędzy. Jezus w cierniowej koronie. Płonące serce Jezusa. Czytanie Pisma Świętego nad rzeką Hope. Matka śpiewa na chwałę Pana. Matka pięknie śpiewa o exodusie do lepszego świata. Łopot modlitewnych flag nad głowami. Wszechobecny rytm. Afrykańskie rytuały magiczne. Tańce twi. Jamajskie liturgie, synkretyzm, wudu, cokolwiek. Im biedniejsi ludzie, tym więcej bębnów. Beczki po oleju jako instrument.

Najpierw muzyką Karaibów było calypso. W złotej erze radia pojawiły się gwiazdy.

King Radio, Lord Beginner, Lord In­vader. Lord Executor, Atilla the Hun - czasem pseudonimy jamajskich artystów świadczyły o znacznym oczytaniu, zawsze o wielkich ambicjach. Nie wiadomo, jakim cudem niewielka wyspa pomieściła tak wielu lordów, książąt i królów jednocześnie.

Radio wzbudza zamęt. Oprócz muzyki...

5814

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]