Reklama

Polska Europą silna

Polska Europą silna

20.05.2007
Czyta się kilka minut
W chwili, gdy decydują się losy polityki europejskiej wobec Rosji, a zatem bezpieczeństwa Unii i jej członków, Polska przystępuje do negocjacji w sprawie tarczy, która ma bronić USA przed atakiem z Bliskiego Wschodu. To symbol nie tylko zmiany w otoczeniu Polski, ale i świadectwo kryzysu w relacjach Warszawy z Waszyngtonem.
S

Szefowa dyplomacji Anna Fotyga zarzuciła niedawno w Brukseli niemieckiej prezydencji zbyt małe zaangażowanie w ochronę interesów ekonomicznych Unii i jej członków. W efekcie Polska uzależnia swą zgodę na rozpoczęcie przez Unię negocjacji z Rosją w sprawie umowy o partnerstwie już nie tylko od zniesienia embarga na żywność, ale i przyjęcia przez Unię deklaracji w sprawie bezpieczeństwa energetycznego.

Można dyskutować, czy usztywnienie stanowiska w momencie, gdy notowania Rosji są najniższe od lat, jest dobrym posunięciem. Kreml raz za razem wydłuża listę spraw, które dzielą politykę Rosji od polityki Europy. Po Tallinie i napaści na ambasador Estonii w Moskwie nawet najbardziej twardogłowi zwolennicy "strategicznego partnerstwa" Unii z Rosją nie mają mocnych argumentów. W takiej sytuacji cele Polski najlepiej osiągać pozostając w cieniu i korzystając z...

7623

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]