Reklama

Polska Europą silna

Polska Europą silna

20.05.2007
Czyta się kilka minut
W chwili, gdy decydują się losy polityki europejskiej wobec Rosji, a zatem bezpieczeństwa Unii i jej członków, Polska przystępuje do negocjacji w sprawie tarczy, która ma bronić USA przed atakiem z Bliskiego Wschodu. To symbol nie tylko zmiany w otoczeniu Polski, ale i świadectwo kryzysu w relacjach Warszawy z Waszyngtonem.
S

Szefowa dyplomacji Anna Fotyga zarzuciła niedawno w Brukseli niemieckiej prezydencji zbyt małe zaangażowanie w ochronę interesów ekonomicznych Unii i jej członków. W efekcie Polska uzależnia swą zgodę na rozpoczęcie przez Unię negocjacji z Rosją w sprawie umowy o partnerstwie już nie tylko od zniesienia embarga na żywność, ale i przyjęcia przez Unię deklaracji w sprawie bezpieczeństwa energetycznego.

Można dyskutować, czy usztywnienie stanowiska w momencie, gdy notowania Rosji są najniższe od lat, jest dobrym posunięciem. Kreml raz za razem wydłuża listę spraw, które dzielą politykę Rosji od polityki Europy. Po Tallinie i napaści na ambasador Estonii w Moskwie nawet najbardziej twardogłowi zwolennicy "strategicznego partnerstwa" Unii z Rosją nie mają mocnych argumentów. W takiej sytuacji cele Polski najlepiej osiągać pozostając w cieniu i korzystając z...

7623

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]