Reklama

Bardzo konserwatywny rewolucjonista

Bardzo konserwatywny rewolucjonista

22.05.2007
Czyta się kilka minut
J

JULIUSZ KURKIEWICZ: - Zacznę pół serio: jakie są plusy i minusy bycia arystokratą?

Péter Esterházy: - Nie jestem arystokratą, bo nie mam zamku. A bez zamku nie ma arystokracji...

- Ale jest Pan potomkiem arystokratów.

- To już rzeczywiście może coś oznaczać. A konkretnie: aktywną więź z historią czy - szerzej - z czasem. Dzięki świadomości swoich korzeni można uświadomić sobie, czym jest ciągłość czasu, i lepiej ją przeżyć. Bo czas można potraktować jako łańcuch, którego kolejne ogniwa nazywają się: ojciec ojca mojego ojca... Nie trzeba być arystokratą, żeby do takiego łańcucha należeć. Moja przewaga polega na tym, że moi ojcowie, dziadowie i pradziadowie zostali udokumentowani. Jednak to, czy i jak ich pamiętam, nie zależy ode mnie, ale od uczciwości kolejnych historyków i archiwistów. Mówiąc krótko: mój przywilej jest...

22450

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]