Reklama

Bóg, który nas przeprowadza

Bóg, który nas przeprowadza

22.05.2007
Czyta się kilka minut
Socjologicznych tez co do przyszłości chrześcijaństwa jest wiele, podobnie jak wiele jest diagnoz o kryzysie Kościoła. Nam wszak nie chodzi o socjologię, tylko o wiarę, w której Kościół, czyli my, to nie tylko ludzka sprawa.
Fot. KAROL TRYBUŚ
D

Dokonana przez jest dramatyczna. "Bóg nam umiera" - ogłasza badacz z Pracowni Pytań Granicznych i pyta, czy zdążymy jeszcze przywołać Go z powrotem. Symptomów zbliżającego się tąpnięcia jest wiele: rytualizm, uwielbienie dla Jana Pawła II jako proteza wiary, ubóstwo wartości, "olbrzymie, tonące w luksusie świątynie, coniedzielne puste Msze, święta pełne telewizji i niepohamowanego obżarstwa". Sugestywny, tchnący przeczuciem końca obraz... Czy jednak w prorockim zapale autor nie grzeszy jednostronnością?

Kremówki jako złoty cielec

Z tekstu Musiała wyłania się obraz Boga, który "zostawia nas samych". Pewno za karę, a mówiąc brutalnie: pewno za kremówki. Odejdzie z powodu bezsilności wobec polskich katolików. Odejdzie, byśmy bez Niego poczuli się źle. A może - jak zdaje się sugerować Musiał - po prostu zostanie zastąpiony przez...

10983

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]