Reklama

Bóg, który nas przeprowadza

Bóg, który nas przeprowadza

22.05.2007
Czyta się kilka minut
Socjologicznych tez co do przyszłości chrześcijaństwa jest wiele, podobnie jak wiele jest diagnoz o kryzysie Kościoła. Nam wszak nie chodzi o socjologię, tylko o wiarę, w której Kościół, czyli my, to nie tylko ludzka sprawa.
Fot. KAROL TRYBUŚ
D

Dokonana przez jest dramatyczna. "Bóg nam umiera" - ogłasza badacz z Pracowni Pytań Granicznych i pyta, czy zdążymy jeszcze przywołać Go z powrotem. Symptomów zbliżającego się tąpnięcia jest wiele: rytualizm, uwielbienie dla Jana Pawła II jako proteza wiary, ubóstwo wartości, "olbrzymie, tonące w luksusie świątynie, coniedzielne puste Msze, święta pełne telewizji i niepohamowanego obżarstwa". Sugestywny, tchnący przeczuciem końca obraz... Czy jednak w prorockim zapale autor nie grzeszy jednostronnością?

Kremówki jako złoty cielec

Z tekstu Musiała wyłania się obraz Boga, który "zostawia nas samych". Pewno za karę, a mówiąc brutalnie: pewno za kremówki. Odejdzie z powodu bezsilności wobec polskich katolików. Odejdzie, byśmy bez Niego poczuli się źle. A może - jak zdaje się sugerować Musiał - po prostu zostanie zastąpiony przez...

10983

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]