Reklama

Adolf bezpaństwowiec

Adolf bezpaństwowiec

22.05.2007
Czyta się kilka minut
62 lata po śmierci przywódcy III Rzeszy i 74 lata po tym, jak został on "kuchennymi drzwiami obywatelem niemieckim, pojawił się pomysł odebrania Adolfowi Hitlerowi tegoż obywatelstwa.
S

Stary dowcip o Austriakach mówi, że udała im się sztuka niebywała: wmówili światu, że Hitler był Niemcem, a Beethoven Austriakiem. W istocie coś jest na rzeczy: cały świat wierzy dzisiaj, że Hitler, rodowity Austriak, jest inkarnacją wszystkiego, co w narodzie niemieckim najgorsze. I że Beethoven, ów rodowity Niemiec, jest uosobieniem austriackiego geniuszu muzycznego.

Dowcip jest stary, ale problem aktualny. Oto bowiem Niemcy postanowili dziś jakby skorygować to austriackie megakłamstwo - i chcieliby, najchętniej raz na zawsze, pozbyć się (rzec można: znowu) swojego niegdysiejszego führera. Ponad 62 lata po śmierci Hitlera i upadku jego Trzeciej Rzeszy chcą odebrać mu, pośmiertnie, wszelkie możliwe obywatelstwa, i to nie tylko honorowe. Aby to osiągnąć, socjaldemokraci z landu Dolna Saksonia zlecili prawnikom z miejscowego landtagu (landowego parlamentu)...

6708

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]