Reklama

Adolf bezpaństwowiec

22.05.2007
Czyta się kilka minut
62 lata po śmierci przywódcy III Rzeszy i 74 lata po tym, jak został on "kuchennymi drzwiami obywatelem niemieckim, pojawił się pomysł odebrania Adolfowi Hitlerowi tegoż obywatelstwa.
S

Stary dowcip o Austriakach mówi, że udała im się sztuka niebywała: wmówili światu, że Hitler był Niemcem, a Beethoven Austriakiem. W istocie coś jest na rzeczy: cały świat wierzy dzisiaj, że Hitler, rodowity Austriak, jest inkarnacją wszystkiego, co w narodzie niemieckim najgorsze. I że Beethoven, ów rodowity Niemiec, jest uosobieniem austriackiego geniuszu muzycznego.

Dowcip jest stary, ale problem aktualny. Oto bowiem Niemcy postanowili dziś jakby skorygować to austriackie megakłamstwo - i chcieliby, najchętniej raz na zawsze, pozbyć się (rzec można: znowu) swojego niegdysiejszego führera. Ponad 62 lata po śmierci Hitlera i upadku jego Trzeciej Rzeszy chcą odebrać mu, pośmiertnie, wszelkie możliwe obywatelstwa, i to nie tylko honorowe. Aby to osiągnąć, socjaldemokraci z landu Dolna Saksonia zlecili prawnikom z miejscowego landtagu (landowego parlamentu)...

6708

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]