Reklama

Adolf bezpaństwowiec

Adolf bezpaństwowiec

22.05.2007
Czyta się kilka minut
62 lata po śmierci przywódcy III Rzeszy i 74 lata po tym, jak został on "kuchennymi drzwiami obywatelem niemieckim, pojawił się pomysł odebrania Adolfowi Hitlerowi tegoż obywatelstwa.
S

Stary dowcip o Austriakach mówi, że udała im się sztuka niebywała: wmówili światu, że Hitler był Niemcem, a Beethoven Austriakiem. W istocie coś jest na rzeczy: cały świat wierzy dzisiaj, że Hitler, rodowity Austriak, jest inkarnacją wszystkiego, co w narodzie niemieckim najgorsze. I że Beethoven, ów rodowity Niemiec, jest uosobieniem austriackiego geniuszu muzycznego.

Dowcip jest stary, ale problem aktualny. Oto bowiem Niemcy postanowili dziś jakby skorygować to austriackie megakłamstwo - i chcieliby, najchętniej raz na zawsze, pozbyć się (rzec można: znowu) swojego niegdysiejszego führera. Ponad 62 lata po śmierci Hitlera i upadku jego Trzeciej Rzeszy chcą odebrać mu, pośmiertnie, wszelkie możliwe obywatelstwa, i to nie tylko honorowe. Aby to osiągnąć, socjaldemokraci z landu Dolna Saksonia zlecili prawnikom z miejscowego landtagu (landowego parlamentu)...

6708

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]