Reklama

Europa z misją

Europa z misją

22.05.2007
Czyta się kilka minut
José María Aznar /Fot. GRZEGORZ KOZAKIEWICZ
J

JACEK STAWISKI: - Panie premierze, mam przed sobą relacje prasowe z Pańskiego spotkania z prezydentem USA Georgem Bushem i premierem Wielkiej Brytanii Tonym Blairem w marcu 2003 r. Na kilkadziesiąt godzin przed atakiem na Irak postawiliście ultimatum Saddamowi Husajnowi. Wciągnął Pan Hiszpanię w tę wojnę. Czy dzisiaj Pan tego żałuje?

JOSE MARIA AZNAR: - Nie! Uważam, że świat jest lepszy bez Saddama Husajna, tak jak świat jest lepszy bez rządów talibów, bez mułły Omara. I bez Milošewicia. Decyzja o wojnie była trudna, ale słuszna, brała pod uwagę prawa i nadzieje społeczeństwa irackiego.

- Warto było podążyć za Ameryką?

- Stany Zjednoczone odgrywają w świecie rolę nie do zastąpienia. Wierzę w sens silnych związków Europy z Ameryką. Sądzę, że świat zachodni jest zagrożony i dlatego konieczna była wówczas nasza reakcja.

...
6354

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]