Reklama

Europa z misją

22.05.2007
Czyta się kilka minut
José María Aznar /Fot. GRZEGORZ KOZAKIEWICZ
J

JACEK STAWISKI: - Panie premierze, mam przed sobą relacje prasowe z Pańskiego spotkania z prezydentem USA Georgem Bushem i premierem Wielkiej Brytanii Tonym Blairem w marcu 2003 r. Na kilkadziesiąt godzin przed atakiem na Irak postawiliście ultimatum Saddamowi Husajnowi. Wciągnął Pan Hiszpanię w tę wojnę. Czy dzisiaj Pan tego żałuje?

JOSE MARIA AZNAR: - Nie! Uważam, że świat jest lepszy bez Saddama Husajna, tak jak świat jest lepszy bez rządów talibów, bez mułły Omara. I bez Milošewicia. Decyzja o wojnie była trudna, ale słuszna, brała pod uwagę prawa i nadzieje społeczeństwa irackiego.

- Warto było podążyć za Ameryką?

- Stany Zjednoczone odgrywają w świecie rolę nie do zastąpienia. Wierzę w sens silnych związków Europy z Ameryką. Sądzę, że świat zachodni jest zagrożony i dlatego konieczna była wówczas nasza reakcja.

...
6354

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]