Program dla Nowego Świata

Na horyzoncie gromadzą się "ciemne chmury, zagrażając "jedności a nawet "naturalnej tożsamości rodziny. Benedykt XVI, inaugurując prace CELAM, ogłasza alarm.

20.05.2007

Czyta się kilka minut

12 maja: Papież na Mszy św. w Aparecida /
12 maja: Papież na Mszy św. w Aparecida /

Coraz nowe prawa cywilne są "przeciwne małżeństwu, popierają antykoncepcję i przerywanie ciąży, zagrażają przyszłości narodów". W ułożonej przez siebie modlitwie, niejako podsumowaniu podróży do Brazylii, Papież prosi: "Panie, dopomóż bronić życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, oświeć rodziny w ich wątpliwościach, wspieraj w sytuacjach trudnych, w codziennych cierpieniach, niech katolicy wychodzą zwycięsko z prób, przed którymi stają". Przemówienie - sześć bitych stronic - jest jednym z najważniejszych tego pontyfikatu. Wytycza orientację polityczną i doktrynalną Benedykta XVI. Nie ogranicza się oczywiście do rozważań dotyczących rodziny. Analizuje stosunek Kościoła do polityki, zło różnych ideologii, inkulturację Ewangelii w Ameryce Łacińskiej, rolę świeckich i kreśli wizję schyłku grożącego społeczeństwom, jeśli zapomną o Bogu. Potępia globalizację stawianą nad etyką, umieszcza marksizm i kapitalizm na jednej płaszczyźnie, jak to uczynił już Jan Paweł II. Kościół latynoamerykański, naznaczony podziałami, a nade wszystko odpływem wiernych, otrzymał od papieża Ratzingera "Magna Charta" świadom, że ewangelizacja najbliższego dziesięciolecia będzie zależała od trzymania się tej busoli. Dokument jest skonstruowany według zasad doktrynalnej ortodoksyjności i teologicznej stanowczości. Dla Ratzingera teologa "tak kapitalizm, jak i marksizm obiecywały znalezienie drogi przez stworzenie sprawiedliwych struktur", lecz ich ideologiczne obietnice "okazały się fałszywe". Mówią o tym fakty. System marksistowski, tam, gdzie doszedł do władzy, "pozostawił smutne dziedzictwo zniszczenia ekonomicznego i ekologicznego", a także "spustoszenia duchowe". Co zaś do kapitalizmu i bezdusznego globalizmu - to "czyż można nie zauważyć rosnącego dystansu między biednymi i bogatymi?" Co robić, by ludzkie struktury stawały się bardziej sprawiedliwe?

Kościół musi działać ponad stronami, respektować "zdrową świeckość", jak również "pluralizm stanowisk politycznych". Zmieniając się w podmiot polityczny, "Kościół, nie uczyni nic więcej dla biednych ani dla sprawiedliwości. Przeciwnie, "straci niezależność" i "autorytet moralny". Na biskupach spoczywa zadanie formowania świeckich katolików w chrześcijańskich cnotach według zasad Ewangelii. Kościoła - według Benedykta XVI - nie może sprowadzać do ideologii czy ruchu społecznego. Kościół to o wiele, wiele więcej: "to wiara w Boga miłości, wcielonego, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego - Jezusa Chrystusa, który jest prawdziwym fundamentem nadziei" na zbudowania lepszego świata. Przemówienie do CELAM-u, stowarzyszającego 22 konferencje episkopatów z 34 krajów obejmujących 43 proc. katolików świata, to owoc osobistej refleksji Ratzingera teologa, który w przeszłości, jako szef Kongregacji ds. Nauki Wiary położył tamę wpływom marksistowskim na teologie wyzwolenia; który współpracował z Janem Pawłem II nad encyklikami społecznymi zawierającymi krytykę kapitalizmu; który podpisał dokument mówiący o roli katolików świeckich w życiu politycznym. Zarys programu dla Ameryki Łacińskiej został nakreślony. Papież dobrze wie, że czekają Kościół czasy trudne.

Przełożył ABo

---ramka 511129|strona|1---

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 21/2007