Reklama

Jezus chodził po manowcach

Jezus chodził po manowcach

21.05.2007
Czyta się kilka minut
fot. G. KOZAKIEWICZ
A

ARTUR SPORNIAK: - We wstępie do "Księdza na manowcach" ks. Tischner napisał, że "być kapłanem to być gotowym do poświęceń". Sądzę, że współczesne problemy z kapłaństwem, spektakularnie nagłaśniane ostatnio w mediach (sprawy arcybiskupów Paetza i Wielgusa, głośne odejścia ze stanu duchownego), związane są z powszechnym kryzysem wiary - w Boga, w Kościół, w drugiego człowieka, w siebie. Tischner pisał, że wiara jest pochodzącym z miłości wybraniem, które rodzi więź wierności. Wiedział jednak, że jest wiele "miłości, które wiodą na zatracenie". Osoba doświadczająca bezsensownego cierpienia może poczuć się zwiedziona, oszukana. Tischner przytacza słowa Nietzschego: "Człowiek staje się ateistą, gdy poczuje się lepszy od swojego Boga". Jaki jest zatem Bóg chrześcijan?

KS. GRZEGORZ RYŚ: - Jest to Bóg Jezusa Chrystusa. Wierzyć po chrześcijańsku można tylko wtedy, gdy...

17529

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]