Reklama

Karuzela z nagrodami

Karuzela z nagrodami

22.05.2007
Czyta się kilka minut
Sezon nagród rozpoczęty; w pierwszym dniu warszawskich Targów Książki ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia, wcześniej poznaliśmy książki-nominatki do wrocławskiego Angelusa.
Fot. PAWEŁ ULATOWSKI
W

W przypadku Nike to już jedenaste rozdanie, Gdynia natomiast debiutowała w roku ubiegłym, podobnie jak wrocławski Angelus. Angelusa trudno jednak z dwiema koleżankami porównywać, bo jest nagrodą międzynarodową; obejmuje wprawdzie tylko powieść (a Nike i Gdynia również inne gatunki), za to z rozległego obszaru Europy zwanej Środkową: od Estonii po Albanię i Macedonię, od Niemiec po Ukrainę i Rosję. Warunek - nominowana powieść musi się ukazać w polskim przekładzie.

Na temat nagród literackich, zwłaszcza zaś Nike, wygaduje się wiele bzdur. W ubiegłym roku celowała w tym telewizja zwana niesłusznie publiczną; produkujący się w I programie TVP krytyk z tygodnika "Wprost" ubolewał na przykład, że przewodniczącym jury Nike jest Henryk Bereza, który tak złowrogą rolę odegrał wcześniej wobec polskiej literatury w "tygodniku (!) »Twórczość«", teraz zaś manipuluje...

6420

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]