Reklama

Karuzela z nagrodami

22.05.2007
Czyta się kilka minut
Sezon nagród rozpoczęty; w pierwszym dniu warszawskich Targów Książki ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia, wcześniej poznaliśmy książki-nominatki do wrocławskiego Angelusa.
Fot. PAWEŁ ULATOWSKI
W

W przypadku Nike to już jedenaste rozdanie, Gdynia natomiast debiutowała w roku ubiegłym, podobnie jak wrocławski Angelus. Angelusa trudno jednak z dwiema koleżankami porównywać, bo jest nagrodą międzynarodową; obejmuje wprawdzie tylko powieść (a Nike i Gdynia również inne gatunki), za to z rozległego obszaru Europy zwanej Środkową: od Estonii po Albanię i Macedonię, od Niemiec po Ukrainę i Rosję. Warunek - nominowana powieść musi się ukazać w polskim przekładzie.

Na temat nagród literackich, zwłaszcza zaś Nike, wygaduje się wiele bzdur. W ubiegłym roku celowała w tym telewizja zwana niesłusznie publiczną; produkujący się w I programie TVP krytyk z tygodnika "Wprost" ubolewał na przykład, że przewodniczącym jury Nike jest Henryk Bereza, który tak złowrogą rolę odegrał wcześniej wobec polskiej literatury w "tygodniku (!) »Twórczość«", teraz zaś manipuluje...

6420

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]