Reklama

Karuzela z nagrodami

Karuzela z nagrodami

22.05.2007
Czyta się kilka minut
Sezon nagród rozpoczęty; w pierwszym dniu warszawskich Targów Książki ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia, wcześniej poznaliśmy książki-nominatki do wrocławskiego Angelusa.
Fot. PAWEŁ ULATOWSKI
W

W przypadku Nike to już jedenaste rozdanie, Gdynia natomiast debiutowała w roku ubiegłym, podobnie jak wrocławski Angelus. Angelusa trudno jednak z dwiema koleżankami porównywać, bo jest nagrodą międzynarodową; obejmuje wprawdzie tylko powieść (a Nike i Gdynia również inne gatunki), za to z rozległego obszaru Europy zwanej Środkową: od Estonii po Albanię i Macedonię, od Niemiec po Ukrainę i Rosję. Warunek - nominowana powieść musi się ukazać w polskim przekładzie.

Na temat nagród literackich, zwłaszcza zaś Nike, wygaduje się wiele bzdur. W ubiegłym roku celowała w tym telewizja zwana niesłusznie publiczną; produkujący się w I programie TVP krytyk z tygodnika "Wprost" ubolewał na przykład, że przewodniczącym jury Nike jest Henryk Bereza, który tak złowrogą rolę odegrał wcześniej wobec polskiej literatury w "tygodniku (!) »Twórczość«", teraz zaś manipuluje...

6420

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]