Reklama

Przypadek Harolda Cricka

Przypadek Harolda Cricka

22.05.2007
Czyta się kilka minut
Ten film jest jak spełniona utopia Richarda Rorty'ego: literatura staje się w nim nie tylko narzędziem samopoznania, ale i zbawienia. Życie Harolda Cricka (Will Ferrell) jest doskonale uporządkowane (i doskonale puste) tak długo, póki nie zaczyna słyszeć we własnej głowie narracji o tymże życiu. Głos należy do pisarki Karen (Emma Thompson), zmagającej się w innej części Chicago z twórczym kryzysem: nie wie mianowicie, jak uśmiercić bohatera swej najnowszej książki. Niejakiego Harolda Cricka.
P

Pomysł filmu jest oparty na osobliwej symetrii: pisarka tworzy fikcję, o której nie wie, że w istocie jest rzeczywistością; Harold żyje życiem rzeczywistym, o którym nie wie, że w istocie jest fikcją. Jeśli dodamy do tego stary hollywoodzki schemat, to znaczy miłosne przebudzenie urzędasa dokonane pod wpływem "dziewczyny niekonwencjonalnej" (tutaj: Maggie Gyllenhaal), otrzymujemy mieszankę doprawdy przedziwną. Romantyczna komedia z elementami medytacji metaliterackiej - to takie rzeczy kręci się teraz w Hollywood...?

Harold Crick jest potomkiem C. C. Baxtera (Jack Lemmon) z "Garsoniery" Wildera: żyje tak, jak mu kapitalizm nakazał, ale zrezygnowawszy z pytania o egzystencjalne "więcej", bez którego kapitalizm zmienia się w kołowrót. W przeciwieństwie jednak do Baxtera, Crick zdaje się człowiekiem nie tyle wypranym z ambicji i aspiracji, co pozbawionym ich od...

2527

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]