Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 14/2023
Data wydania:
02.04.2023
Numer wydania:
14
Rok wydania:
2023
Edytorial
Zwykli święci
Ks. Adam Boniecki
Będziemy w niebie zaskoczeni, ilu świętych spotkaliśmy w życiu.
Obraz tygodnia
Odmowa diagnozowania, dyskryminacja i poniżanie. Fatfobia w gabinetach lekarskich
Maciej Müller
„Fotel ginekologiczny skonstruowano z myślą o kobietach, nie o wielorybach”. „Powinna pani zastosować dietę MŻ: mniej żreć”. „Kazała mi żyć, jak ludzie żyli w…
Taca na fundusz Zranionych w Kościele
Edward Augustyn
,
ks. Wojtek Kubisiak
Ks. Wojtek Kubisiak, proboszcz: Osoby skrzywdzone potrzebują znaku, że są widziane, że ich ból został wreszcie dostrzeżony. Chodzi o prosty gest.
Między badaniem a tworzeniem świata
Marek Kęskrawiec
Z badaniami opinii jest ten kłopot, iż ciężko je rozpatrywać w oderwaniu od efektu, jaki przynosi trwające od miesięcy przekonywanie, że tylko jedna lista ma…
Prezydent Xi Jinping z wizytą na Kremlu. Co przyniosło spotkanie?
Anna Łabuszewska
Na Kremlu wyglądano przyjazdu Xi Jinpinga jak zbawienia. Wizyta chińskiego przywódcy miała znamionować przełom i odwrócenie niekorzystnych dla Rosji trendów.…
Koniec protestu osób z niepełnosprawnościami
Przemysław Wilczyński
Protest po raz kolejny wywindował problemy niepełnosprawnych na czołówki portali, ale na tym sukcesy sejmowej grupy się kończą.
Polski złoty banków się nie boi
Marek Rabij
Złoty pozytywnie zaskoczył. Kiedy świat drżał o stabilność europejskiego systemu bankowego, nasza waluta zachowywała się spokojnie. Dlaczego?
Kraj w skrócie
21–27 marca
Pogodzić pracę z dzieckiem
Małgorzata Nocuń
„Babciowe” przynajmniej w pewnym stopniu mogłoby pogodzić pracę z wychowywaniem potomstwa.
Francja: prezydent w opałach
ŻyM
Podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat oraz sposób, w jaki przeprowadził je rząd (z ominięciem parlamentu, używając bezpośrednio zapisu konstytucji),…
TikTok: czy kongresmeni wiedzą, jak działa internet
Agata Kaźmierska
,
Michał Gikowski
Jeśli przesłuchanie prezesa TikToka w amerykańskim Kongresie miałoby przesądzać o przyszłości tej aplikacji w USA, byłoby już po sprawie.
Polska i Izrael: uścisk dłoni
Karolina Przewrocka-Aderet
Polska bierze na siebie odpowiedzialność za ochronę izraelskiej młodzieży. Oby nasi politycy mieli świadomość realności zagrożenia.
Doktryna ważniejsza od rzeczywistości. Biskupi zadecydowali za osoby transpłciowe
Artur Sporniak
Katolickiej służbie zdrowia nie wolno przeprowadzać zabiegów chirurgicznych lub chemicznych, które mają na celu przekształcenie cech płciowych ciała ludzkiego…
Z dworu na ołtarze
MaM
Szalona od Sakramentu – taki przydomek nadał papież Juliusz II Teresie Enríquez. 23 marca Franciszek upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do…
Kościół w skrócie
21–27 marca
Kultura w skrócie
21–27 marca
Trinity idzie pod młotek
ŁK
Uracyl na Ryugu
Łukasz Kwiatek
Chemicznie jest dość niepozorną cząsteczką – składa się z czterech atomów węgla i wodoru oraz dwóch azotu i tlenu – ale może pełnić ważną funkcję. Uracyl jest…
Matematyczny Nobel za złagodzenie osobliwości
Tomasz Miller
Luis Caffarelli wniósł gigantyczny wkład w teorię równań różniczkowych, które są podstawowym narzędziem modelowania najróżniejszych zjawisk fizycznych.
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Wojna Papieska
Dariusz Kosiński
Papież, który był postacią wyjątkową i złożoną, działającą w skomplikowanych warunkach historycznych, został sprowadzony do wymiarów płaskiego obrazu, mocno…
Czy Jan Paweł II wygra wybory
Marcin Duma
,
Marek Kęskrawiec
MARCIN DUMA, prezes IBRiS: Dla większości Polaków atak na papieża to atak na ich tożsamość, i to żywą tożsamość. Jan Paweł II był nie tylko przywódcą…
Czytania
Chwilowo bezimienny
Małgorzata Kordowicz
W porcji Tory przypadającej na zeszły tydzień imię Mojżesza nie pada. Dlaczego?
Bóg nie chce ofiary
O. Wacław Oszajca SJ
Przyjmując wyrok śmierci z naszej ręki, Jezus udowodnił, że Bożą reakcją na grzech nie jest gniew i kara, ale miłosierdzie.
Drugi upadek
Abp Grzegorz Ryś
Słowo Boże jest przerażone perspektywą powrotu do już odrzuconego grzechu. Bójmy się cofać z drogi już przebytej.
Widzenia
Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
2 – 9 kwietnia
Kraj
Więcej dzieci nie będzie
Stefan Sękowski
Polki i Polacy nie decydują się na potomstwo z innych powodów, niż się powszechnie uważa. Cokolwiek byśmy zrobili dla znaczącego polepszenia sytuacji…
Za sprytne, by upaść
Marek Rabij
Burza, jaka zebrała się nad amerykańskimi bankami i zatopiła szwajcarski Credit Suisse, na razie omija Polskę. Jednego nasi bankowcy nie unikną. Kryzysu…
Wyjść z zamknięcia
Szymon Żyśko
Męska depresja bywa nieuchwytna dla samego pacjenta. Mężczyzna w depresji, przynajmniej statystycznie, częściej zamyka się przede wszystkim w sobie, a nie w …
Wiara
Z deskorolką na ołtarze
Doma Matejko
Miesiąc po jego śmierci papież Franciszek ogłosił nową drogę do kanonizacji: „dobrowolne i szczere ofiarowanie życia oraz heroiczna zgoda z miłości na pewną i…
Księżowskie występki
Edward Augustyn
Przestępstwa księży – osób o wysokiej pozycji społecznej, uważanych za autorytety moralne – to temat interesujący nie tylko czytelników tabloidów.
Na wpół tułacze
Marcin Choduń
Ks. Bartosz Rajewski ponad rok szukał nowej przystani dla swoich parafian. Pytał w różnych katolickich parafiach – bez powodzenia. W końcu spotkał się z…
Świat
Szosa doniecka
Antonina Palarczyk
Gdy żołnierze odbierają z busa kartony z pomocą, Olga fotografuje wszystko, co mają w rękach. Przed każdą z osób uczestniczących w tym łańcuchu wsparcia chce…
Donald znów na ringu
Marta Zdzieborska
Ameryka jest w sytuacji nie do pozazdroszczenia: na półtora roku przed wyścigiem o Biały Dom polityczne emocje podgrzewa głównie Donald Trump.
Łowcy nazistów
Łukasz Grajewski
W Niemczech dobiega końca najgłośniejszy proces ostatnich lat.
Historia
Komendantka Ola. 60 lat temu zmarła Aleksandra Piłsudska
Ewelina Burda
W gorsecie przemyca dynamit, w falbanach sukni rewolwery. Walcząca o niepodległość konspiratorka zostanie zapamiętana jednak głównie jako powściągliwa pani…
Nauka
Mów do mnie jeszcze
Jarek Gryz
Wciąż nie przygasły dyskusje nad możliwościami i ograniczeniami generatora tekstu GPT-3.5 firmy OpenAI, a już powstała jego nowa wersja. Co zmienia?
Kultura
Śmiej się śmiało
Michał Rusinek
,
Katarzyna Kubisiowska
MICHAŁ RUSINEK, pisarz: Przyjaźnię się z tymi, którzy potrafią pięknie opowiadać, nawet o traumatycznych sprawach. Wzrusza mnie umiejętność rozbrajania patosu…
Piąta strona świata
Dariusz Kosiński
Katowice żyją nie tylko lokalną tożsamością. Są dynamicznym ośrodkiem kulturalnym, akademickim i biznesowym, mierzącym się z całą plątaniną zagadnień.
Opowieści osobiste
Piotr Kosiewski
Była i jest konsekwentnie radykalna, nieunikająca ostrych sądów, z czym kontrastuje równie konsekwentne zaangażowanie w twórczość bliskich jej artystek i …
Chybione zaklęcia
Anita Piotrowska
Po co właściwie ciągle jeszcze chodzimy do kina, mając gigantyczną ofertę filmową dosłownie na wyciągnięcie ręki? Czy nadal kieruje nami pragnienie fizyczno-…
Z archiwum
Lektor
„Papiery po Iłłakowiczównie”, praca naukowa badaczki związanej z Uniwersytetem Adama Mickiewicza, to fascynujący portret pisarki oparty na drobiazgowej i …
Felietony
Afuturyzm
Tomasz Stawiszyński
Ocenianie historii z dzisiejszej perspektywy to poznawczy i moralny błąd. Ale jest nim też dzisiejszy brak pokory przed oceną przyszłych pokoleń.
Pytanie na styku światów
Zuzanna Radzik
John nieświadomie funduje mi błyskawiczne rekolekcje. On, który ma wszelkie powody, by poczuć się ofiarą opresji i miłość bliźniego zawiesić na kołku.
Inne akty polski
Eliza Kącka
tramwaj, dwóch w wieku studenckim. na cały głos, więc pilnie rejestruję: „byłem w Berlinie, u ciotki. z matką”. „co tam robiłeś z matką?!”. „tylko spałem…
Kicz w nas
Olga Drenda
Kicz to nie krasnal ogrodowy. Może wyglądać profesjonalnie, może być drogi albo nowoczesny. Ważne jest co innego: wyrachowanie.
Mancewicz: Ku pokrzepieniu
Stanisław Mancewicz
Przeczytaliśmy, że Jarosław Kaczyński „nie podoba się” 10 proc. wyborców PiS-u. Tę i wiele innych – smutnych i wesołych – informacji znaleźliśmy w …
Smaki
Czerwonym do góry
Paweł Bravo
Żywność ma ogromny potencjał tożsamościowy. Warto o tym pamiętać też w Polsce.
Zmysły
Jak przeżyć siebie
Bartek Dobroch
W połowie siódmej dekady życia brzmi jak Piotruś Pan, który postanowił dorosnąć do swych lat. Może sobie na to pozwolić: poprzednie spędził w lasach, na…