Reklama

Ładowanie...

Drenda: Sztuczna inteligencja odkrywa nasz wspólny sekret – kicz

27.03.2023
Czyta się kilka minut
Kicz to nie krasnal ogrodowy. Może wyglądać profesjonalnie, może być drogi albo nowoczesny. Ważne jest co innego: wyrachowanie.
Miano symbolu kiczu przypadło krasnalowi, moim zdaniem, niesłusznie / OLGA DRENDA
G

Generatywna sztuczna inteligencja mieszka już chwilę wśród nas i patrząc na mnóstwo mniej lub bardziej udanych prób wytwarzania nowych obrazów przy pomocy Midjourney i Dall-E (bo na obrazach chciałabym się skupić), mniej więcej wiemy, na czym to polega. Ci, którzy cieszyli się lub obawiali, że powstało niemal czarodziejskie „samosię”, musieli zrewidować swoje przekonania; żeby stworzyć faktycznie coś interesującego, trzeba się naprawdę postarać. Ciekawe pomysły można śledzić już teraz, bo generatywna sztuczna inteligencja stała się elementem „technik mieszanych”. Gdy spojrzymy na pastelowe „cyfrowe tkaniny” Josefin Jonsson czy nieistniejące fantastyczne budynki Alessandry Condello, staje się oczywiste, że w efekt trzeba włożyć sporo pracy przed i po. Potrzeba rodzi nowe rozwiązania, takie jak „szkicownik” Durer, który pozwala artystom generować projekty autorskie na podstawie...

5341

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]