Reklama

Ładowanie...

Czy Jan Paweł II wygra wybory

25.03.2023
Czyta się kilka minut
MARCIN DUMA, prezes IBRiS: Dla większości Polaków atak na papieża to atak na ich tożsamość, i to żywą tożsamość. Jan Paweł II był nie tylko przywódcą religijnym, jego wielkość wykraczała szeroko poza ten aspekt.
Warszawa, 15 marca 2023 r. / ADAM CHEŁSTOWSKI / FORUM
M

MAREK KĘSKRAWIEC: Czy zdziwiła Pana reakcja Polaków na reportaż TVN i książkę Ekke Overbeeka? Przez pierwsze dwa dni niektórym komentatorom wydawało się, że ta historia zrujnuje nie tylko wizerunek Jana Pawła II, ale wręcz cały Kościół. Szybko się to odwróciło.

MARCIN DUMA:Według naszych badań świadomość istnienia filmu dotyczy ok. 60 proc. Polaków, książka natomiast ma śladowy wpływ na opinię publiczną. W tej sprawie zresztą w ogóle nie chodzi o Kościół. W grudniu IBRiS badał percepcję tej instytucji oraz samego Jana Pawła II w naszym społeczeństwie. Było to przed reportażem, ale w sytuacji, w której znaliśmy już zarzuty co do postawy polskiego papieża.

Wnioski z badań były dość jednoznaczne: Jan Paweł II jest jednym z konstytutywnych elementów tożsamości Polaków, poczucia ich godności, immanentną częścią opowieści o uwolnieniu się...

17062

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/co-wojtyla-wiedzial-naprawde

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]