Ładowanie...
Ryś: Strzeż się drugiego upadku

Dziś chcę się podzielić nieco innym „okruchem”. Jest nim VII Stacja Ekumenicznej Drogi Krzyżowej, którą przeżywaliśmy na ulicach Łodzi w ubiegły piątek.
Oswoiliśmy drugi upadek. Nie dziwi nas. Nie przeraża tak jak pierwszy. W sumie – myślimy – można się było tego spodziewać: kto upadł raz, upadnie pewnie ponownie, to tylko kwestia czasu. Trudno się dziwić czy specjalnie oburzać.
Tymczasem refleksja biblijna nad drugim upadkiem biegnie dokładnie w przeciwnym kierunku. Słowo Boże jest przerażone perspektywą drugiego upadku, tzn. powrotu do już odrzuconego grzechu. Wyrzucony z człowieka zły duch – mówi Jezus – wraca z siedmioma gorszymi od siebie: „i staje się stan późniejszy owego człowieka gorszy niż poprzedni” (zob. Łk 11, 26). Podobnie stwierdza św. Piotr w swoim Drugim Liście (a słownictwo, do którego się ucieka, daleko wykracza poza łagodną przeciętną Nowego...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]