Reklama

Ładowanie...

Odmowa diagnozowania, dyskryminacja i poniżanie. Fatfobia w gabinetach lekarskich

27.03.2023
Czyta się kilka minut
„Fotel ginekologiczny skonstruowano z myślą o kobietach, nie o wielorybach”. „Powinna pani zastosować dietę MŻ: mniej żreć”. „Kazała mi żyć, jak ludzie żyli w Auschwitz, bo tam nikt nie wyglądał tak paskudnie”. To kilka wyimków z raportu na temat fatfobii w ochronie zdrowia.
Autorki raportu: Urszula Chowaniec i Natalia Skoczylas / archiwum Vingardium Grubiosa
R

Raport na podstawie 1200 ankiet przygotowały twórczynie podkastu „Vingardium Grubiosa” – prawniczka, działaczka antyprzemocowa i antydyskryminacyjna Natalia Skoczylas oraz kulturoznawczyni, blogerka, edukatorka i feministka Urszula Chowaniec. Ankiety uzupełniały głównie kobiety z dużych miast, w przedziale wiekowym 27–36 lat.

Fatfobia to – według przytoczonej definicji – „postawa świadomej lub nieświadomej niechęci wobec osób grubych”. Ujawnia się np. poprzez „stereotypowe postrzeganie grubych osób jako leniwych i niekompetentnych”. Skoczylas i Chowaniec podkreślają, że świadomie używają przymiotnika „gruby” – chodzi o „przeniesienie akcentu na społeczny odbiór naszych ciał, w tym także przez personel medyczny. Jednocześnie sprzeciwiamy się dehumanizującemu językowi, którego efektem jest dyskusja o »epidemii« czy »promocji« otyłości, oraz odrzucamy BMI jako wskaźnik mówiący o...

7390

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/ochrona-zdrowia-20795

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]