Reklama

Ładowanie...

Francja: prezydent w opałach

Francja: prezydent w opałach

27.03.2023
Czyta się kilka minut
Podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat oraz sposób, w jaki przeprowadził je rząd (z ominięciem parlamentu, używając bezpośrednio zapisu konstytucji), wywołały największe od 2019 r. protesty we Francji.
Protest w pobliżu paryskiej opery, 23 marca 2023 r. / ALAIN JOCARD / AFP / EAST NEWS
W

W miniony weekend związki wezwały do kolejnej, już dziesiątej rundy strajków. Demonstracje trwają też w mniejszych miejscowościach. W państwie, którego ustrój oparty jest na władzy prezydenta, kryzys coraz wyraźniej zamienia się w konflikt setek tysięcy Francuzów z Emmanuelem Macronem. Na zdjęciu: protest w pobliżu paryskiej opery, 23 marca 2023 r. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]