Ładowanie...
Dlaczego niektórzy księża w USA okradali parafie?

Zajmują także naukowców – od psychologów, badających mechanizmy podejmowania niezgodnych z głoszonymi wartościami decyzji, poprzez etyków, których interesują sposoby usprawiedliwiania zła, aż po ekspertów od edukacji menedżerskiej, analizujących błędy w systemach zarządzania i kontroli.
Badań na temat przestępczości księży nie ma jednak wiele. Dlatego warto zwrócić uwagę na analizę przypadków malwersacji dokonanych przez księży katolickich w USA, opublikowaną w najnowszym numerze czasopisma „Journal of Forensic and Investigative Accounting”. Autorzy – Robert A. Warren i Timothy J. Fogarty z Uniwersytetu w Cleveland – zwrócili się do wszystkich 195 amerykańskich diecezji z prośbą o informację o finansowych nadużyciach dokonanych przez duchownych. Odpowiedź otrzymali tylko z jednej, dlatego postanowili oprzeć swoje badania wyłącznie na aktach sądowych i policyjnych.
...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]