Reklama

Ładowanie...

Katowice: Miasto Ogrodów, Miasto Muzyki, Miasto Teatru

26.03.2023
Czyta się kilka minut
Katowice żyją nie tylko lokalną tożsamością. Są dynamicznym ośrodkiem kulturalnym, akademickim i biznesowym, mierzącym się z całą plątaniną zagadnień.
Germinal, reż. Krzysztof Garbaczewski, Teatr Śląski / PRZEMYSŁAW JENDROSKA / MATERIAŁY PRASOWE TEATR ŚLĄSKI
T

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego był miejscem moich pierwszych, może naiwnych, ale dlatego właśnie silnych doświadczeń teatralnych. Przyjeżdżając tu czterdzieści lat temu, jechałem przez inną Polskę do zupełnie innych niż dziś Katowic. Z miasta ciężkiego przemysłu, ciężkiego powietrza i ciężkiego bluesa niewiele zostało poza legendą i fałszywymi stereotypami.

Katowice bez zadęcia zbudowały gęstą sieć przedsięwzięć i inicjatyw kulturalnych, które nie tylko zmieniły wizerunek miasta, ale najzwyczajniej uczyniły życie w nim ciekawszym, przyjemniejszym, bogatszym. Teatr Śląski lokuje się w samym centrum tej sieci.

Byczy eklektyzm

Trudno nie przyznać (dowodem także ubiegłoroczna Nagroda im. Zygmunta Hübnera), że wielka w tym zasługa Roberta Talarczyka, kierującego katowicką sceną już od 10 lat i powtarzającego, że jest pierwszym Ślązakiem na stanowisku jej...

15943

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]