Reklama

Ładowanie...

Komendantka Ola. 60 lat temu zmarła Aleksandra Piłsudska

26.03.2023
Czyta się kilka minut
W gorsecie przemyca dynamit, w falbanach sukni rewolwery. Walcząca o niepodległość konspiratorka zostanie zapamiętana jednak głównie jako powściągliwa pani marszałkowa.
Aleksandra Piłsudska na poświęceniu szkoły powszechnej im. Józefa Piłsudskiego w Bezdanach, 1937 r. / NAC
N

Na świat przychodzi 12 grudnia 1882 r. w Suwałkach w zaborze rosyjskim, w zubożałej rodzinie ziemiańskiej. Jest drugą córką Piotra Pawła Szczerbińskiego, pracownika magistratu, i Julii Jadwigi z Zahorskich. Dom rodzinny – drewniany, parterowy, z ogrodem – mieści się przy ulicy Krzywej. Ola ma trzy siostry i brata (matka Julia urodzi dwanaścioro, ale wiek dziecięcy przeżyje tylko piątka).

Wczesne dzieciństwo jest szczęśliwe, upływa leniwie wśród łagodnych wzniesień i jezior, przez które wraz z rówieśnikami przeprawiają się łódkami. Po latach napisze z nostalgią: „Na pagórku wznosił się stary klasztor kamedułów, słynny z cudownej muzyki i dzwonów. Te dźwięki, rozchodzące się przez wodę w czasie nieszporów są jednym z najmilszych wspomnień mojego dzieciństwa”.

Troski przychodzą u progu dojrzewania. Gdy ma 12 lat, umiera matka, dwa lata później ojciec. „Pozostali w mojej...

20779

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]