II Wojna Światowa

Serwis specjalny

II wojna światowa: 1939-1945

1 września 1939 roku II RP stanęła do walki z trzema wrogami, w tym dwiema armiami należącymi do najpotężniejszych na świecie. 

KIEDYŚ I TERAZ

W polskiej historii bitwa ta zapisała się wyjątkowo – niemal od razu urosła do rangi symbolu. Piosenkę „Czerwone maki”, powstałą jeszcze w trakcie walk, traktowano prawie jak drugi hymn. A także pieśń żałobną tamtego pokolenia, opłakującego stracone nadzieje na wolny kraj.
Podhale w płomieniach: nowy obraz Marcina Koszałki opowiada historię, którą wielu zamiotłoby pod dywan lub zamknęło w pracach historyków.
Jest początek marca, siąpi chłodny deszcz. Marta Śmietana z Działu Muzealnego Muzeum KL Plaszow okutana jest w kurtkę i ukryta pod kapturem. Razem z nią, a także z fotografką „Tygodnika”, pójdziemy po zachowanych śladach. Tych na ziemi i tych niewidocznych, pod ziemią.

Rozmowy

Krystyna Budnicka: Proszę ode mnie nie oczekiwać jakichś rozmyślań, czy się bałam itd. To było wszystko fizyczne. Tam nie było żadnego psychicznego działania, to był tylko instynkt. Pali się? Więc trzeba się schować.
MARIA (MAJKA) BRONIEWSKA: Pamiętam dobrze, jak mamę aresztowali. Wróciłam do domu, a jej już nie było. Zaczęłam sama pleść swoje dwa długie warkocze. Z dnia na dzień stałam się dorosła.
Zofia Posmysz, była więźniarka KL: Kilka tygodni po powrocie z obozu mama poprosiła, bym jej pokazała, „jak tam mieszkałam”. Użyła słowa „mieszkałam”. Przecież ono zupełnie nie oddawało tamtej rzeczywistości.

Dodatki tematyczne

Artykuły na ten temat