II Wojna Światowa

Serwis specjalny

II wojna światowa: 84. rocznica wybuchu

1 września 1939 roku II RP stanęła do walki z trzema wrogami, w tym dwiema armiami należącymi do najpotężniejszych na świecie. 84 lata temu zaczęła się II Wojna Światowa.

Wrzesień 1939

Niemieccy żołnierze w natarciu, w tle płonąca polska wioska. Wrzesień 1939 r. / BEW
Odmawiając awansom przywódcy III Rzeszy, Polska znalazła się w obozie jego przeciwników. Stała się – jak mówił generałom w maju 1939 r. – częścią „przestrzeni życiowej”, którą należało podbić.
Po kapitulacji Warszawy żołnierze niemieccy wkraczają do miasta, 1939 r. / ULLSTEIN BILD DTL / GETTY IMAGES
Dla mieszkańców stolicy ten miesiąc będzie próbą wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Emocje dyktuje rytm – nieznanej wcześniej – wojny na wyniszczenie, w której celem dla bomb są także cywile.
Żołnierze sowieccy niszczą polski słup graniczny. Wrzesień 1939 r. / NIKOLAI AKIMOV / ITAR-TASS / PAP / NIKOLAI AKIMOV / ITAR-TASS / PAP
„Nasza przeszłość ma wielką przyszłość” – ironizuje rosyjski satyryk Wiktor Szenderowicz. Trafne słowa, gdy mowa o udziale Związku Sowieckiego w rozpętaniu II wojny światowej.

Rozmowy

 / ANNA LIMINOWICZ / POLIN
Krystyna Budnicka: Proszę ode mnie nie oczekiwać jakichś rozmyślań, czy się bałam itd. To było wszystko fizyczne. Tam nie było żadnego psychicznego działania, to był tylko instynkt. Pali się? Więc trzeba się schować.
Maria Broniewska, kwiecień 2022 r. / MIKOŁAJ GRYNBERG /
MARIA (MAJKA) BRONIEWSKA: Pamiętam dobrze, jak mamę aresztowali. Wróciłam do domu, a jej już nie było. Zaczęłam sama pleść swoje dwa długie warkocze. Z dnia na dzień stałam się dorosła.
Zofia Posmysz na terenie obozu Auschwitz-Birkenau, 2015 r. / / Fot. Grażyna Makara
Zofia Posmysz, była więźniarka KL: Kilka tygodni po powrocie z obozu mama poprosiła, bym jej pokazała, „jak tam mieszkałam”. Użyła słowa „mieszkałam”. Przecież ono zupełnie nie oddawało tamtej rzeczywistości.

Dodatki tematyczne

Artykuły na ten temat