Reklama

Polski pomnik nabiera kształtów

Polski pomnik nabiera kształtów

z Lipska
20.09.2021
Czyta się kilka minut
P

Prace nad upamiętnieniem w niemieckiej stolicy polskich ofiar II wojny światowej posuwają się do przodu. W ubiegłą środę 15 września ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec zaprezentowało dokument zawierający wizję takiego miejsca. Grono polskich i niemieckich ekspertów (po stronie polskiej są to m.in. Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, oraz Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego) pogodziło w niej dwa pomysły, które wcześniej ze sobą rywalizowały: powstać ma zarówno pomnik, jak też centrum pełniące rolę informacyjną i edukacyjną.

Preferowanym miejscem jest teren w centrum Berlina, gdzie kiedyś stała Opera Krolla. Tam właśnie 1 września 1939 r. Adolf Hitler ogłosił rozpoczęcie wojny przeciw Polsce. Obecnie to teren zielony, oddalony o parę kroków od Urzędu Kanclerskiego. Z berlińskiego Dworca Głównego można tu dojść piechotą w pięć minut. Jeśli lokalizacja się utrzyma, będzie można powiedzieć, że Republika Federalna upamiętniła polskie ofiary niemieckich zbrodni w samym centrum swej stolicy. Polska strona rządowa pozytywnie odniosła się do przedstawionej koncepcji.

Następnym krokiem będzie przyjęcie planów przez przyszły Bundestag (26 września są w Niemczech wybory; piszemy o tym w dziale Świat) i wybranie instytucji, która będzie nadzorować dalsze prace. A potem – ogłoszenie konkursu artystyczno-architektonicznego, sama budowa i stworzenie wystawy stałej. Wszystko potrwa zapewne lata, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

77-letni Wolfgang Thierse, były przewodniczący Bundestagu i wielki zwolennik upamiętnienia polskich ofiar, podczas prezentacji koncepcji wyraził nadzieję, iż miejsce to zostanie otwarte jeszcze za jego życia. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz mieszkający w Niemczech i specjalizujący się w tematyce niemieckiej. W przeszłości pracował jako korespondent dla „Dziennika Gazety Prawnej” i Polskiej Agencji Prasowej. Od 2020...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]