Reklama

Polski pomnik nabiera kształtów

Polski pomnik nabiera kształtów

z Lipska
20.09.2021
Czyta się kilka minut
P

Prace nad upamiętnieniem w niemieckiej stolicy polskich ofiar II wojny światowej posuwają się do przodu. W ubiegłą środę 15 września ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec zaprezentowało dokument zawierający wizję takiego miejsca. Grono polskich i niemieckich ekspertów (po stronie polskiej są to m.in. Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, oraz Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego) pogodziło w niej dwa pomysły, które wcześniej ze sobą rywalizowały: powstać ma zarówno pomnik, jak też centrum pełniące rolę informacyjną i edukacyjną.

Preferowanym miejscem jest teren w centrum Berlina, gdzie kiedyś stała Opera Krolla. Tam właśnie 1 września 1939 r. Adolf Hitler ogłosił rozpoczęcie wojny przeciw Polsce. Obecnie to teren zielony, oddalony o parę kroków od Urzędu Kanclerskiego. Z berlińskiego Dworca Głównego można tu dojść piechotą w pięć minut. Jeśli lokalizacja się utrzyma, będzie można powiedzieć, że Republika Federalna upamiętniła polskie ofiary niemieckich zbrodni w samym centrum swej stolicy. Polska strona rządowa pozytywnie odniosła się do przedstawionej koncepcji.

Następnym krokiem będzie przyjęcie planów przez przyszły Bundestag (26 września są w Niemczech wybory; piszemy o tym w dziale Świat) i wybranie instytucji, która będzie nadzorować dalsze prace. A potem – ogłoszenie konkursu artystyczno-architektonicznego, sama budowa i stworzenie wystawy stałej. Wszystko potrwa zapewne lata, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

77-letni Wolfgang Thierse, były przewodniczący Bundestagu i wielki zwolennik upamiętnienia polskich ofiar, podczas prezentacji koncepcji wyraził nadzieję, iż miejsce to zostanie otwarte jeszcze za jego życia. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz mieszkający w Niemczech i specjalizujący się w tematyce niemieckiej. W przeszłości pracował jako korespondent dla „Dziennika Gazety Prawnej” i Polskiej Agencji Prasowej. Od 2020...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]