Reklama

Ładowanie...

Papież na wojnie

Papież na wojnie

13.06.2022
Czyta się kilka minut
N

Nowe światło na stary problem – postawę Piusa XII wobec Hitlera i Zagłady – rzuca właśnie wydana książka Davida Kertzera, amerykańskiego historyka, laureata nagrody Pulitzera, „The Pope at War. Secret History of Pius XII, Mussolini and Hitler”.

Badając watykańskie archiwa, udostępnione w 2020 r. przez papieża Franciszka, autor dotarł do dokumentów nieznanych (np. o regularnych, tajnych spotkaniach Piusa XII z wysłannikiem Hitlera) lub skrzętnie cenzurowanych (antysemicki język Sekretariatu Stanu).

Pius XII nie był ani „papieżem Hitlera”, jak powtarzają krytycy, ani cichym wybawcą Żydów, jak chcieliby jego obrońcy – dowodzi Kertzer. Papież Pacelli bał się nazizmu niemal jak komunizmu. Milczenie wobec niemieckich zbrodni wynikało z przyjętej zasady neutralności oraz strachu przed represjami, jakie mogą spaść na katolików. A głównym celem Watykanu było, owszem, uratowanie od śmierci jak najwięcej osób, ale chodziło o konwertytów i dzieci chrześcijańsko-żydowskich małżeństw. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]