Reklama

Ładowanie...

Co nosi się w kieszeni, gdy jest wojna?

20.02.2023
Czyta się kilka minut
Większe, o długości 15,5 cm, robiono dla panów. Damskie miały 12,5 cm. To, które Janina miała przy sobie 12 sierpnia 1944 r., pasuje do kobiecej dłoni. Po prawie 80 latach właśnie wróciło do rodziny.
Instalacja „Śmierć miasta” w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, styczeń 2023 r. / EWELINA KARPIŃSKA-MOREK
J

Janina Kesler miała dwa wieczne pióra. W kieszeni lub w torebce. Nie wiadomo dokładnie gdzie, bo było lato, niemal połowa sierpnia. Może w kieszeniach zwiewnej szmizjerki, może w jakiejś lekkiej narzutce czy przewiewnym sweterku. Pióra były zgrabne, niewielkich rozmiarów. Jedno w odcieniach szarości i beżu, drugie – kolorowe, marmurkowe.

Tego dnia Janka nie miała przy sobie nic więcej. W przeciwieństwie do młodszych sióstr – Zosi i Irki.

Urodziny

4 sierpnia 1944 r., a był to piątek, Zofia Kesler obchodziła swoje 38. urodziny. Dzień później na Woli – dzielnicy Warszawy, w której Zosia się urodziła i mieszkała – zaczynała się właśnie rzeź, odwet na mieszkańcach za rozpoczęcie powstania. Eksterminacją ludności dowodził SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth – wówczas 41-letni gnieźnianin, adwokat i notariusz, syn pruskiego sędziego, mąż Heidi, ojciec 11-letniego Petera...

16131

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]