Zdrowie psychiczne

Serwis specjalny

Zdrowie psychiczne

Jak zadbać o siebie w czasach kryzysów psychicznych? Gdzie szukać pomocy? W jaki sposób rozmawiać z bliskimi? Co najnowsza nauka mówi o depresji i antydepresantach? W serwisie specjalnym odpowiedzi na te pytania udzielają psychoterapeuci, psychiatrzy i eksperci. Zapraszamy do lektury.

ROZMOWY

Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Porozumienia Autyzm-Polska: Dobre słowa mają moc. Pozwalają przetrwać. Takie zwykłe, oznaczające wsparcie, ale i te o specjalnym znaczeniu.
IZA FALKOWSKA-TYLISZCZAK, psychoterapeutka: W bliskości najbardziej boimy się samych siebie. I dlatego odsłonięcie się przed kimś jest możliwe dopiero wtedy, gdy poczujemy się bezpiecznie we własnej skórze.
Prof. DOMINIKA DUDEK, psychiatra: Antydepresanty nie leczą frustracji z powodu utraty pracy czy problemów małżeńskich. Leczą jednak neurobiologiczne przyczyny ciężkich depresji.

RAPORTY

Mamy problem z rozmową o śmierci naszych „ludzkich” bliskich. Mówienie o tym, co czujemy, gdy odchodzi zwierzę, jest jeszcze trudniejsze.
Kultura okołoporodowa młodych katoliczek pokazuje, jakich praktyk na styku duchowości i cielesności kobiety nie znajdują w Kościele. To dlatego przywołują stare rytuały i stwarzają nowe.
Nie wiadomo, co w dobie dzisiejszych kryzysów psychicznych gorsze: wysyp szarlatanów czy niedobór prawdziwych fachowców od pomocy. Pierwszy z problemów ma rozwiązać ustawa o zawodzie psychologa. Na drugi nie ma pomysłu.

Artykuły na ten temat