Reklama

Ładowanie...

Zatroszcz się o siebie

06.12.2021
Czyta się kilka minut
MARTYNA SZEWCZYK-JANICKA, psycholożka i psychoterapeutka: Z szukaniem pomocy nie warto zwlekać. W czasie, gdy u człowieka rozwija się epizod depresyjny, życie przynosi kolejne wyzwania i trudności.
fot. Michał Janicki / materiał prasowy
A

ANNA KIEDRZYNEK: Czy człowiek w depresji może się uśmiechać i dowcipkować?

MARTYNA SZEWCZYK-JANICKA: Może tak być. Przekonanie wielu osób o tym, że człowiek chorujący na depresję jest zawsze smutny, przybity albo nieobecny, jest słuszne, ale są wyjątki. To nieoczywiste, ponieważ problemy mogą być ukrywane pod uśmiechem i dowcipem. Owszem, utrzymywanie się obniżonego nastroju dłużej niż dwa tygodnie jest jednym z podstawowych kryteriów diagnostycznych tej choroby. Jednak objawów depresji, poza smutkiem i poczuciem beznadziei, jest wiele.

Na przykład?

Wybuchy gniewu, agresja, pobudzenie ruchowe, zaniedbywanie higieny osobistej, nadużywanie alkoholu, ucieczka w pracę. Ale też: wybuchy płaczu, spowolnienie w funkcjonowaniu, zmiany we wzorcach snu, zmiany apetytu, zmniejszenie popędu seksualnego.

Czy jedna osoba może doświadczyć wszystkich...

10541

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]