Reklama

Ładowanie...

Wieje, ale nie zabija. Czas zrezygnować z oskarżania halnego

13.05.2023
Czyta się kilka minut
Przekonanie, że natura ma duży wpływ na życie Podhalan, jest obecne w góralskiej kulturze od pokoleń. Podobnie jak opinia, że silny, surowy i ciepły wiatr jest decydującym czynnikiem rzekomo wysokich statystyk samobójstw w regionie. Z tej okazji powstało nawet powiedzenie: „Kiedy tańcują diabły, w górach wieje halny”
Halny w Tatrach. Zakopane, 2013 r. / BARTŁOMIEJ JURECKI / FORUM
Z

Zdaniem ekspertów ten czarny PR regionu podsycają nagłówki typu „Psychiatrzy wyciągają górali z knajpy” albo „Plaga samobójstw dopadła Podhale”. Bezpośredni związek między halnym a liczbą osób targających się na swoje życie nie został jednak naukowo potwierdzony.– Przez długie lata Zakopane, ale i całe Podhale żyło mitem halnego. To się jednak pozmieniało – przekonuje Jadwiga Brzosko, zakopiańska lekarka rodzinna z ponad dwudziestoletnim stażem. – Takie folkowo-magiczne myślenie, że jesteśmy zależni od sił natury, jest dzisiaj bardziej wspomnieniem. Przyczyn samobójstw czy depresji nikt już nie szuka wyłącznie w przyrodzie, ale również w zjawiskach społecznych.

Brak jednoznacznych powiązań

Halny jest wiatrem typu fenowego, czyli ciepłym i suchym, wiejącym z gór ku dolinom. W Polsce takie wiatry występują w Karpatach i Sudetach, ale z największą siłą wieją na Podhalu,...

14837

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]