Reklama

Ładowanie...

Doktor psychologii, specjalizująca się w badaniach z zakresu psychofizjologii emocji, wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członkini Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej. Wyniki swoich badań publikowała m.in. w czasopismach Brain Structure and Function, Frontiers in Human Neuroscience, Acta Psychologica, Vision Research, Psychoneuroendocrinology, Biological Psychology. Tłumaczka książek z zakresu psychologii i neuronauki.

Artykuły

06.02.2023
Jest jedną z najczęstszych chorób psychicznych, a w pandemii gwałtownie wzrosła liczba osób nią dotkniętych. Nie znamy wszystkich mechanizmów leżących u podłoża tej choroby, co podsyca...
29.08.2022
Psycholodzy mają kłopot: w ostatnich latach niezależne testy podważyły wyniki wielu podręcznikowych badań. Wstrząsnęło to m.in. przekonaniem, że ważną rolę w myśleniu odgrywa ciało.
26.06.2018
Nie tylko ludzie mają bogate życie wewnętrzne. Wśród zwierząt, których umysł intensywnie próbujemy poznać, są także koty.
23.04.2018
WIELKIE PYTANIA | Historia badań nad emocjami pełna jest zmian paradygmatów i zwrotów akcji. Dziś uważa się, że nie zawsze są tym samym co uczucia, a życie wyzbyte z emocji wcale nie...
22.12.2017
Studia przypadków ukazujące wpływ uszkodzeń mózgu na funkcje poznawcze stanowią bezcenne źródło wiedzy na temat relacji między mózgiem a umysłem. Jednym z najsłynniejszych takich przypadków...
10.07.2017
Noworodki wcale nie imitują – ogłosili autorzy największego w tej dziedzinie eksperymentu. Stawia to pod znakiem zapytania wiele koncepcji wyjaśniających wyjątkowość człowieka.
17.04.2017
Badania Hanny i Antonia Damasio pokazują, że emocje i rozum nie są czymś przeciwstawnym, nasze umysły kształtowane są przez ciała, a świadomość zależy od aktywności wielu obszarów mózgu.
05.02.2017
Jaką rolę w poznaniu świata odgrywa ciało? Czy rozszerzeniem naszego umysłu może być zwykła kartka papieru? Na tytułowe pytanie jest wiele odpowiedzi – nie zawsze zgodnych.
20.11.2016
Dobór naturalny i mutacje genetyczne są silnikiem i paliwem ewolucji biologicznej. To dzięki nim w przyrodzie pojawiają się uporządkowane struktury, takie jak organizmy żywe.
13.12.2015
Genialne małpy? Nie ma takich – protestuje. Powściągliwie jak na kogoś, kto nauczył szympansy liczyć do 20, rozwiązywać zadania z liczbami szybciej i lepiej niż ludzie oraz posługiwać się...