Ładowanie...
Pierwsze w Polsce duszpasterstwo dla osób w kryzysie samobójczym
Pierwsze w Polsce duszpasterstwo dla osób w kryzysie samobójczym
Według danych WHO rocznie ponad 800 tys. osób ginie śmiercią samobójczą, a ponad 20 razy więcej podejmuje próby targnięcia się na swoje życie. W Polsce, pomimo wysokiego wskaźnika religijności, problem także występuje. W 2021 r. śmiercią samobójczą zginęło 5201 rodaków: 4413 mężczyzn i 782 kobiety. Przed pandemią wskaźnik samobójstw w Polsce wyniósł 11,7 na 100 tys. mieszkańców i był wyższy od średniej Unii Europejskiej – 10,13 (dane Eurostatu). Samobójstwo jest złożonym zjawiskiem – z wieloma czynnikami ryzyka – dlatego nie ma jednego rozwiązania, które skutecznie zapobiegałoby tej dramatycznej decyzji. Wiadomo jednak, że czynnikami chroniącymi przed samobójstwem są poczucie sensu życia i przynależności społecznej oraz dostęp do opieki zdrowotnej.
Łódzkie duszpasterstwo nie tylko spełnia profesjonalne standardy pomocy opartej na prewencji i postwencji, ale jest wyczulone na społeczne i religijne stereotypy dotyczące samobójstwa i samobójców. To bardzo dużo w kontekście ostracyzmu, jaki dominuje w tej sprawie, także we wspólnocie Kościoła. Pomoc udzielana w tym duszpasterstwie nie wyklucza ani nie potępia, skierowana jest do wierzących i niewierzących, czerpie zasoby z wiedzy i wiary. I jest „polowym szpitalem” dla wszystkich zranionych i/bądź złamanych przez życie.
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]