Reklama

Leki na depresję to nie placebo

22.07.2022
Czyta się kilka minut
Nowy przegląd badań na temat jednej z teorii tłumaczących depresję wywołał sporo medialnego zamieszania. Tymczasem sprawa jest prosta: leki przeciwdepresyjne działają – choć nie do końca wiemy, w jaki sposób.
FOT. PIXABAY
P

Pacjenci cierpiący na depresję, leczeni lekami przeciwdepresyjnymi, które podnoszą poziom serotoniny, mogą być zaniepokojeni internetowymi „analizami” wyników ostatnich badań.

20 lipca w prestiżowym żurnalu „Molecular Psychiatry” Joanna Moncrieff z University College London wraz z zespołem opublikowała wyniki opracowania wskazujące na brak dowodów na to, iż przyczyną depresji jest zbyt niski poziom serotoniny u człowieka. Rozmaite media zinterpretowały to doniesienie w sensacyjny sposób, sugerując, że leki przeciwdepresyjne nie są skuteczne. Zmowa i spisek! Przeplatane reklamami klapek na plażę, nagłówki i śródtytuły krzyczą: „Leki z grupy SSRI jako chwyt marketingowy”, „Efekt placebo”. Trudno o bardziej szkodliwą wskazówkę dla pacjentów.

Nie należy odstawiać leków jedynie dlatego, że nie udało się powiązać depresji z poziomem serotoniny. Nie należy podejmować decyzji...

16822

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.


https://www.tygodnikpowszechny.pl/nauka-19

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]