Leki na depresję to nie placebo

Pacjenci cierpiący na depresję, leczeni lekami przeciwdepresyjnymi, które podnoszą poziom serotoniny, mogą być zaniepokojeni internetowymi „analizami” wyników ostatnich badań.
20 lipca w prestiżowym żurnalu „Molecular Psychiatry” Joanna Moncrieff z University College London wraz z zespołem opublikowała wyniki opracowania wskazujące na brak dowodów na to, iż przyczyną depresji jest zbyt niski poziom serotoniny u człowieka. Rozmaite media zinterpretowały to doniesienie w sensacyjny sposób, sugerując, że leki przeciwdepresyjne nie są skuteczne. Zmowa i spisek! Przeplatane reklamami klapek na plażę, nagłówki i śródtytuły krzyczą: „Leki z grupy SSRI jako chwyt marketingowy”, „Efekt placebo”. Trudno o bardziej szkodliwą wskazówkę dla pacjentów.
Nie należy odstawiać leków jedynie dlatego, że nie udało się powiązać depresji z poziomem serotoniny. Nie należy podejmować decyzji...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]