Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 39/2010
Data wydania:
26.09.2010
Numer wydania:
39
Rok wydania:
2010
Edytorial
To margines
Ks. Adam Boniecki
Mam nadzieję, że ostatni raz piszę o krzyżu z Krakowskiego Przedmieścia. Niewątpliwie my, czyli środki przekazu, mieliśmy udział w podtrzymywaniu całej tej…
Komentarze
Nie tak bardzo poszukiwany człowiek
Andrzej Brzeziecki
Sprawa Ahmeda Zakajewa, podobnie jak czerwcowe zamieszanie z domniemanym agentem Mossadu Urim Brodskym czy kwestia lotów CIA do Polski dowodzą, że już nie…
Gdzie żłobki, gdzie „becikowe”
Przemysław Wilczyński
Rząd przyjął projekt tzw. ustawy żłobkowej, która ma zmienić katastrofalną sytuację w instytucjonalnej opiece nad najmłodszymi.
Kraj
Transatlantyk
Roman Graczyk
Krótka historia prawicy w Polsce po 1989 r. pokazuje, że jej przywódcy wciąż nie potrafią uczyć się na błędach.
Prawica w państwie prawicy
Robert Krasowski
,
Paweł Lisicki
,
Artur Wołek
Z Robertem Krasowskim, Pawłem Lisickim i Arturem Wołkiem rozmawiają Andrzej Brzeziecki i Piotr Kosiewski.
Dług
Anna Mackiewicz
Czy można na raty, ale precyzyjnie niczym jubiler naprawiać zepsute ogniwa w gospodarczym łańcuchu? Ekonomiści zarzucają rządowi, że lawiruje między pozorowaną…
Niezgoda buduje
Ewa Woydyłło-Osiatyńska
Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholog: Polityka pogróżek to forma przemocy. Cywilizacja prowadzi jednak do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i współpracy między…
Inaczej o wypędzeniach
Rafał Żytyniec
Kolejne etapy sporu wokół Eriki Steinbach dowodzą, że polsko-niemiecka i niemiecko--niemiecka dyskusja o historii jest niemal rytualna. Czy teraz to się zmieni?
Gołąb i wąż
Michał Olszewski
Ta historia to nie tylko pasmo zwycięstw i szlachetnych działań, w które przypadkowo zaplątał się alkoholizm. To również historia nieposkromionego apetytu,…
Wiara
O co Kosciół nie musi zabiegać
Ks. Adam Boniecki
W niektórych relacjach z podróży Benedykta XVI dostrzegłem wręcz zaskoczenie: ten Papież jest ekumeniczny! Ten Papież mądrze mówi o dialogu z innymi religiami…
Czytania liturgiczne 26 września - 3 października 2010
26. NIEDZIELA ZWYKŁA: Am 6, 1a. 4-7; Ps 146; 1 Tm 6, 11-16; Łk 16, 19-31;
Cud – marny argument
O. Wacław Oszajca SJ
Ilekroć słyszę, że proces beatyfikacyjny, wszystko jedno czyj, utknął w miejscu, bo czekamy na cud, coś się we mnie buntuje.
Święto Namiotów – Sukkot
Paweł Śpiewak
Ze Świętem Sukkot (zwanym Kuczkami) związane są dwa nakazy: pierwszy - pomieszkiwania przez tydzień w szałasie zrobionym z lekkich, roślinnych materiałów.
Wierzyć jak Barnaba
Abp Józef Życiński
Kiedy [Szaweł] przybył do Jerozolimy, próbował przyłączyć się do uczniów, lecz wszyscy bali się go, nie wierząc, że jest uczniem. Dopiero Barnaba przygarnął go…
Myśli kosmate
Ks. Jacek Prusak SJ
Pożądliwość jest związana z naturalną ciekawością, wynikającą z grzechu pierworodnego, i przyzwoleniem, by stała się ona motywacją do grzesznych czynów.…
Inteligentny projekt
Maciej Müller
Benedykt XVI musiał prowadzić działania na dwóch frontach. Rozwinął linię obrony wobec ateizmu i mierzył się z konsekwencjami pedofilskich przestępstw księży.
Wyjście z piekła
Justyna i Michał Melonowscy
Skąd bierze się nowe zainteresowanie problemem poronień? Być może u źródeł leży bardziej świadome definiowanie życia osoby, skutek sporów między zwolennikami…
Teologia dla początkujących
Michał Jędrzejek
O dowody na istnienie Boga, bioetykę czy teologię Trójcy św. spierać się będą uczestnicy powstającego w Krakowie Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii…
13 - 20 września 2010
Maciej Müller
Watykan l Polska l Świat
Lek na całe zło
Artur Sporniak
W centrum Warszawy 19 września odbył się Marsz dla Jezusa Króla Polski.
Świat
Zebrać siły
Bp Tadeusz Pieronek
Ci, którzy mają własne zdanie, nie odczuwają potrzeby debaty. Tymczasem ignorancja względem spraw europejskich jest powodem wielu nieszczęść.
Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej
Stephan Raabe
Jan Paweł II wezwał chrześcijan do czynnego udziału w jednoczeniu Europy. Uznał, że to od chrześcijan zależy, czy Europa zamknie się w sobie ze swoimi…
Fundamenty i fundamentalizm
Katarzyna Tracz
Wkład chrześcijan w zjednoczenie Europy i konflikty o obecność symboli religijnych w krajach UE były tematami jubileuszowej, dziesiątej konferencji "Rola…
Kościół i Europa
Głosy uczestników Konferencji.
Czas na zaskoczenie
Hans-Gert Pöttering
Hans-Gert Pöttering: Europejska chadecja oczekuje, że Polska pełniąc prezydencję w UE wesprze to, co nazywam "duszą dla Europy": współpracę na…
Zawód uchodźca
Magda Qandil
Dopiero po ponad 60 latach władze Libanu przyznały mieszkającym tu Palestyńczykom prawo do pracy - choć nadal nie we wszystkich profesjach. Palestyński…
Historia
75 lat Joachima Trenknera
TP
Pierwszy jego tekst wydrukowany w "Tygodniku" nosił tytuł "Niemieckie lustro" - i gdyby dziś wydawać antologię artykułów, które w minionych…
Cztery metry pod ziemią
Michał Kuźmiński
Setki lat historii krakowskiego Rynku można będzie obejrzeć w podziemnym muzeum. Po wyjściu z niego nigdy już nie spojrzymy na ten plac tak, jak dotąd.
Jak się rodziła Szwecja
Wojciech Pięciak
Czwarta część powieściowego cyklu "Krzyżowcy" Jana Guillou, jednego z popularniejszych dziś szwedzkich pisarzy, radykalnie różni się od poprzednich (…
Kultura
Za dużo, za szybko
Teresa Stylińska
Nigdy jeszcze Wielka Brytania nie miała rządu, który tak jak gabinet Davida Camerona z marszu rzuciłby się w wir reform. Podobnego zapału nie przejawiała nawet…
Mówią, że robią to, co chcą
Paweł Sztarbowski
Zaangażowanie w bieżącą politykę jest dla artystów złudną kompensatą prawdziwej sztuki krytycznej. Polityka tymczasem potrzebuje ich tylko jako celebrytów.
Raz morderca, raz święty
Daniel Olbrychski
Daniel Olbrychski: Nie obrażam się na rzeczywistość. W wolnym kraju każdy powinien mieć własne zdanie i bezkarnie je demonstrować. Olbrychski i Śniadek.…
Podróż
Lektor
Wisława Szymborska: WIERSZE WYBRANE - na rycinie, którą autorka książki wykorzystała wwyklejance zdobiącej okładkę, podróżnicy oglądają ziemię zkosza…
Dochodzenie do siebie
Dariusz Nowacki
Kto wie, czy dla dzisiejszej i jutrzejszej publiczności kulturalnej to nie dzieła dramaturgiczne i prozatorskie, lecz pisma prywatne Sławomira Mrożka okażą się…
Witkacy prywatnie
Marcin Kościelniak
Michał Borczuch nie uległ pokusie potraktowania Witkacego sztampowo: nie ma tu retoryki uczuć metafizycznych, katastrofizmu, prorokowania.
13 - 20 września 2010
Mrożek na XXI wiek
Męczennicy muzyki
Adam Wiedemann
Skandynawowie okazali się niezbyt wybitni. Sytuację uratował polski support do każdego koncertu. Nasi górą!
Od zwyczajności do potworności
Anita Piotrowska
W nowej kolekcji na DVD ukazały się filmy dokumentalne "Stalin. Korzenie terroru" oraz "Hitler. Studium zbrodni" zrealizowane przez BBC.
29-30 września 2010
Hockney o fotografiach i innych sprawach
Felietony
Większość
Marian Stala
1 Należę do ginącej powoli mniejszości: tych, którzy nie posiadają telefonu komórkowego (i nie potrafią się nim posługiwać). Należę do mniejszości czytającej…
Non-fiction
Wojciech Bonowicz
W Warszawie zainaugurował działalność Instytut Reportażu. Inicjatywa śmiała, zwłaszcza że w prasie miejsca dla reportażu coraz mniej. Na tyłach Nowego Światu,…
Bariery
Józefa Hennelowa
Blok ma dwanaście pięter. Pamiętam, kiedy powstał. Do reszty przesłonił perspektywę Lasku Wolskiego i kopców, widoczną z naszej ulicy. Ale nie pamiętam, jak…
Aria Krautwursta
Jan Klata
Proszę Państwa, 18 września 2010 roku w polskiej kulturze skończył się socjalizm. Tego właśnie dnia mieliśmy do czynienia z pierwszym krzykiem kultury wysokiej…
Zmysły
Dwa dni w raju – dobrze, że nie dłużej
Ks. Michał Heller
Jeszcze raz oglądam Casino. Maszyny do gier odpoczywają i jakby wolniej migają kolorowymi światełkami. Zaczepiam oko na czerwonym napisie, który informuje mnie…
Dodatki w numerze TP 39/2010
W stronę atomu 2 (39/2010)
Francja: Po pierwsze niezależność
Robert Stefanicki
We Francji prymat energetyki nuklearnej nie budzi większych kontrowersji. Korzyści z atomu - tani prąd, energetyczna niezależność, czystsze środowisko -…
Japonia: fatalizm i pragmatyzm
Piotr Bernardyn
Po USA i Francji, Japonia jest trzecim producentem energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych na świecie. 54 reaktory dostarczają krajowi ok. 30 proc.…
Rosja: Mocarstwowe megawaty
Anna Łabuszewska
Energetyka jądrowa jest przez rosyjskie elity rządzące traktowana jako przydatne narzędzie geopolityki. Kraj wyleczony z postczarnobylskiej traumy chce nie…
Twarze atomu (cz. II)
Jan Kazimierz Danysz
Kaliningrad: wyścig o region
Anna Łabuszewska
Ciekawy, z uwagi zwłaszcza na bliskość polskich granic, jest casus Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej, która ma powstać w pobliżu Kaliningradu.
Jądro Europy
Patrycja Bukalska
Europa Środkowa i państwa bałtyckie przestawiają się na atom. Nikt się nie zastanawia, czy budować, lecz jedynie jak szybko i za ile. W ślad za decyzjami…
Zwroty, spory i sondaże
Piotr Siergiej
Z jednej strony, nastawienie opinii publicznej do energetyki jądrowej zmienia się gwałtownie. Z drugiej - technologia wymusza długofalową politykę rządów.…