13 - 20 września 2010

Watykan l Polska l Świat

21.09.2010

Czyta się kilka minut

Fakt, że 72 proc. Polaków nie popiera obrońców krzyża, dowodzi, że społeczeństwo polskie ma jeszcze rozum. Szkoda, że procent popierających jest aż tak duży, ale cóż zrobić.

Bp Tadeusz Pieronek komentując dla KAI wyniki badań CBOS, 20 września

Niemal trzy czwarte Polaków według CBOS nie popiera tzw. obrońców krzyża. 62 proc. jest zdania, że awantura o krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego to pretekst do inspirowanej przez PiS walki politycznej z PO. Inny sondaż CBOS wskazał, że odsetek osób pozytywnie oceniających Kościół spadł od czerwca o 10 proc. i wynosi 54 proc. Zdaniem ośrodka na wyniki wpłynął właśnie spór o krzyż. "Kluczem do ostatecznego zakończenia kryzysu" jest "wyciszenie w polityce, bo to powoduje bardzo duży zamęt i nerwowość ludzi" - ocenił bp Pieronek. Zaskakującymi refleksjami podzielił się metropolita szczecińsko--kamieński abp Andrzej Dzięga. 14 września zastanawiał się, kto tak naprawdę ustawił krzyż Jezusowy. "Gdy uświadomimy sobie, jak było za Piłata i za arcykapłanów, gdy Chrystus był krzyżowany, [okaże się, że] to decyzja świeckich władz (...) związała Chrystusa z krzyżem, (...) sprawiła, że krzyż z Chrystusem, który umarł i zmartwychwstał, znalazł się w przestrzeni świeckiej" - powiedział. "Z krzyża rezygnować polska dusza nie chce, bo ten skarb jest skarbem na wieczność" - dodał. I ubolewał, że Pałac Prezydencki stoi dziś pusty "tak, jakby państwo pozostało osierocone". Dlatego "cóż nam zostało, jeżeli nie trwać przy krzyżu: tu jest głowa, tu jest serce, tu jest początek i koniec". Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz polecił odprawić 26 września w archidiecezji nabożeństwa ekspiacyjne "w związku z ekscesami przy krzyżu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego".

Na czym polega obrona krzyża, pokazał beatyfikowany 19 września ks. Gerhard Hirschfelder (1907-1942). Kapłan zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau za to, że krytykował narodowych socjalistów. Był przez kilka lat śledzony, wielokrotnie przesłuchiwany z powodu głoszonych kazań, pobity przez faszystowskich bojówkarzy. Kiedy w 1941 r. członkowie Hitlerjugend sprofanowali XVIII-wieczną figurę Jezusa wiszącego na krzyżu (stojącą przy drodze do wsi Wyszki), ks. Hirschfelder wygłosił ostre kazanie, w którym stwierdził, że "ten, kto wyrywa wiarę z serc młodzieży, jest zbrodniarzem". Został aresztowany, najpierw przetrzymywano go w więzieniu w Kłodzku, potem wysłano do Dachau, gdzie zmarł na skutek tortur i głodu.

W Poznaniu zakończył się VIII Kongres Teologów Polskich pod patronatem "TP" (13-16 września). W telegramie do Benedykta XVI uczestnicy podkreślili, że podjęli pytania współczesnego człowieka - do czego zachęcał ich w swoim przesłaniu Papież - o sens życia, cierpienia i śmierci.

Bp Marek Jędraszewski mówił, że kiedy człowiek dobrowolnie włącza się w zbawcze dzieło Chrystusa, jego cierpienie "przestaje być przekleństwem". Ks. prof. Hans Waldenfels SJ przekonywał, że "teologia nie może być już uprawiana w »wieży z kości słoniowej«, w której teolodzy z dumą spoglądają w jej wielką przeszłość, zapominając przy tym, że nie żyjemy już w szczytowym okresie średniowiecza, i nie zauważają, że mówią językiem, którego dzisiejsi ludzie już nie rozumieją". Natomiast ks. prof. Piotr Nawrot, podczas wykładu ilustrowanego utworami "baroku amerykańskiego", dowodził, że "wiarę warto ubrać w język muzyki".

Niewątpliwie zwolennikiem takiego poglądu jest proboszcz kościoła w Lesie Bielańskim ks. Wojciech Drozdowicz, który 19 września odprawił Mszę dziękczynną za muzykę Jimiego Hendrixa i Janis Joplin (w 40. rocznicę śmierci gitarzysty i wokalistki). W kazaniu dziękował Bogu za ich twórczość, która w "siermiężnych latach komunizmu była oddechem wolności". Po Mszy dziennikarz muzyczny Marek Sierocki odpowiadając na pytanie o sens modlitwy w intencji ludzi "mało pobożnych", wyraził opinię, że zmarli artyści chwalili swą muzyką Boga. Na koniec wierni wysłuchali Hendriksowskich riffów, które z wieży kościoła zagrał gitarzysta Wojciech Hoffmann.

Na podst. KAI, innych agencji i mediów, informacji własnych

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dziennikarstwo w Wyższej Szkole Europejskiej im… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 39/2010