Reklama

Ładowanie...

75 lat Joachima Trenknera

21.09.2010
Czyta się kilka minut
Pierwszy jego tekst wydrukowany w "Tygodniku" nosił tytuł "Niemieckie lustro" - i gdyby dziś wydawać antologię artykułów, które w minionych kilkunastu latach opublikował on na naszych łamach, byłby to tytuł idealny.
J

Już od ponad dekady Joachim Trenkner jest korespondentem "Tygodnika" w Berlinie. W tym czasie opublikowaliśmy kilkaset jego tekstów: nie tylko o polityce, ale także o niemieckich debatach historycznych, o społeczeństwie, życiu codziennym, o kulturze.

Wcześniej przez prawie 30 lat był reporterem telewizyjnej stacji SFB z Berlina Zachodniego; przygotowywał reportaże o Europie Środkowej i Wschodniej. Jeszcze wcześniej, w latach 60., zaczynał jako dziennikarz w amerykańskim "Newsweeku", gdy przez kilka lat mieszkał w USA. W 1980 r. był w Gdańsku podczas strajków, współpracował z opozycją w NRD, która dostarczała mu nagrane potajemnie materiały filmowe - dzięki tej "siatce" na Zachód dotarły także nagrania z wielkich demonstracji w Lipsku jesienią 1989 r.

W minioną sobotę, 18 września, Joachim Trenkner skończył 75 lat.

Achim,...

998

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]