Reklama

Ładowanie...

Kościół i Europa

21.09.2010
Czyta się kilka minut
Głosy uczestników Konferencji.
K

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz

sekretarz generalny komisji episkopatów wspólnoty europejskiej

Zadaniem Kościoła jest prowadzenie ludzi do zbawienia - to jest wymiar wertykalny. Przy okazji niejako Kościół wypełnia też zadanie w wymiarze horyzontalnym. Jeśli spróbujemy ograniczyć Kościół do funkcji horyzontalnej, straci swoją tożsamość. Pojawia się pokusa instrumentalizacji Kościoła. W katolickiej nauce społecznej mówi się o funkcji integracyjno-legitymizacyjnej Kościoła w stosunku do społeczności politycznej, czyli także do UE.

Kościół jest wspólnotą, wnosi sens w życie ludzkiej społeczności, czyni życie społeczne możliwym - integruje ludzi.

Ludzi, których w UE nie zintegruje dziś strach przed kolejną wojną, co leżało u jej początków. Ludzi, których nie zintegruje także lojalność okazywana UE w ...

6196

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]