Reklama

Ładowanie...

Podróż

21.09.2010
Czyta się kilka minut
Wisława Szymborska: WIERSZE WYBRANE - na rycinie, którą autorka książki wykorzystała wwyklejance zdobiącej okładkę, podróżnicy oglądają ziemię zkosza podwieszonego pod balonem. Samego balonu nie widzimy, musiał jednak wznieść się wysoko, bo jedna zpodróżujących pań sięgnęła po lunetę.
L

Lektura "Wierszy wybranych" także jest podróżą, w której wciąż zmienia się perspektywa i od kontemplacji szczegółu przechodzimy nagle do horyzontów zawrotnie rozległych.

Kolejne poszerzone wznowienie najpełniejszego przeglądu dzieła poetyckiego Szymborskiej, w wyborze i układzie Autorki, obejmuje sześć dziesięcioleci - od trzech wierszy z niewydanego nigdy powojennego tomu, który miał być jej debiutem, po "Chwilę" (2002) i "Dwukropek" (2006). Na końcu - mowa noblowska wygłoszona w grudniu 1996 r., której zalążkiem także był wiersz - o Eklezjaście. Z pierwszych dwóch zbiorów Szymborska ocaliła pięć utworów, zbiory następne, od "Wołania do Yeti" (1957), przypomniane tu zostały w całości albo prawie w całości. Nie ma tylko najnowszego, czyli opublikowanego w roku ubiegłym "Tutaj".

Podróż, o której wspomniałem, prowadzi zarazem w najodleglejszą...

3864

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]