Reklama

Ładowanie...

Dochodzenie do siebie

21.09.2010
Czyta się kilka minut
Kto wie, czy dla dzisiejszej i jutrzejszej publiczności kulturalnej to nie dzieła dramaturgiczne i prozatorskie, lecz pisma prywatne Sławomira Mrożka okażą się najbardziej atrakcyjne.
W

W jednym z najbardziej przejmujących fragmentów "Baltazara" (2006) Sławomir Mrożek snuje rozważania wokół frazy "mój czas już minął". Czyni to bez słowa skargi czy pretensji, w sposób absolutnie wyjątkowy. Po prostu się skończyło - świat nie chce jego nowych, tj. napisanych w drugiej połowie lat 90. dramatów. W innym miejscu tego samego dzieła Mrożek wspomina o porażce, jakiej doświadczył po powrocie do kraju (1996) jako komentator spraw polskich. Wreszcie w autorskim wstępie do "Uwag osobistych" (2007) pojawia się zdanie: "Na wszelki wypadek żegnam się z Publicznością".

Krótkie pożegnanie

Pożegnanie to - przypomnijmy - wzięło się stąd, że w maju 2002 r. pisarz doznał udaru mózgu i był zmuszony niemal całkowicie zarzucić pisanie. Wyjątkiem był oczywiście wspomniany "Baltazar", autobiografia napisana z powodów terapeutycznych...

14563

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]