Reklama

Ładowanie...

Raz morderca, raz święty

21.09.2010
Czyta się kilka minut
Daniel Olbrychski: Nie obrażam się na rzeczywistość. W wolnym kraju każdy powinien mieć własne zdanie i bezkarnie je demonstrować. Olbrychski i Śniadek. Rozmawiał Łukasz Maciejewski
Ł

Łukasz Maciejewski: Niedawne obchody trzydziestej rocznicy Porozumień Sierpniowych w niczym nie przypominały niegdysiejszego "karnawału Solidarności".

Daniel Olbrychski: Nie było mnie w Polsce w czasie podpisywania porozumień w sierpniu 1980 r., ponieważ kręciłem we Francji film z Claude’em Lelouchem ["Jedni i drudzy" - przyp. ŁM], ale w grudniu 1980 r. odczytywałem apel poległych przed Pomnikiem Stoczniowców, wzniesionym w dziesięciolecie tragicznych wydarzeń z grudnia 1970 r.

Kiedy zostałem zaproszony do odczytania apelu, zasugerowałem Lechowi Wałęsie, żeby nazwiska poległych wygłosił robotnik, nie aktor. "Jesteś jednym z nas" - usłyszałem. W tamten grudniowy wieczór było bardzo zimno. Część ludzi tłoczyła się przed Stocznią imienia Lenina (nomen omen), ale większość wyszła po prostu na ulice, ustawiła się pod głośnikami....

14921

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]