Reklama

Ładowanie...

Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej

21.09.2010
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II wezwał chrześcijan do czynnego udziału w jednoczeniu Europy. Uznał, że to od chrześcijan zależy, czy Europa zamknie się w sobie ze swoimi egoizmami, rezygnując z własnego powołania i historycznej roli, czy też odnajdzie swoją duszę w kulturze życia, w nadziei i miłości
(

(por. przemówienie w Wiedniu, 20 czerwca 1998 r.). Bp Tadeusz Pieronek zainicjował w tym duchu w 2000 r. cykl konferencji. Co roku organizują je wspólnie Fundacja Roberta Schumana, Grupa Europejskiej Partii Ludowej w PE i Fundacja Konrada Adenauera, pod patronatem Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

W tym roku w konferencji udział wzięli prezydent Bronisław Komorowski i premier Luksemburga Jean-Claude Juncker. Przed rokiem premier Donald Tusk, a w 2007 r. tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński i przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. Na Konferencji gościli też tacy mężowie stanu, jak Helmut Kohl czy Lech Wałęsa. Świadczy to o politycznej randze tego międzynarodowego forum. Obecność zaś hierarchów Kościoła katolickiego z całej Europy i Watykanu wskazuje na wagę toczonych debat dla Kościoła.

Wreszcie obecność audytorium...

1877

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]