Reklama

Transatlantyk

Transatlantyk

21.09.2010
Czyta się kilka minut
Krótka historia prawicy w Polsce po 1989 r. pokazuje, że jej przywódcy wciąż nie potrafią uczyć się na błędach.
/ ryc. Marek Tomasik
F

Fatalizm prawicy

Wszyscy dzisiaj mówią o prawicy. Że rządzi Polską albo że właśnie upada. Nawet jeśli uznać Platformę Obywatelską za prawicową, to trudno znaleźć dowody, by sama definiowała się w ten sposób, bo dla naturalnego elektoratu partii Donalda Tuska taka definicja brzmiałaby raczej jako odium. Prawicowość ma jednak nieodparty urok dla elektoratu Prawa i Sprawiedliwości - rozumiana jako religijna i narodowa alternatywa dla liberalnych i lewicowych zagrożeń.

Losy takiej prawicy w Polsce po 1989 r. są niezwykle pouczające. Wiele było już politycznych formacji, które odwoływały się do prawicowego światopoglądu i... nieuchronnie zmierzały do niebytu. Ów gen samozagłady wydaje się jedną z niewielu stałych polskiej sceny politycznej w III RP. Czy znowu zadziała po tym, jak PiS zmienił się w komisję do badania...

19531

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]