Reklama

Fundamenty i fundamentalizm

Fundamenty i fundamentalizm

21.09.2010
Czyta się kilka minut
Wkład chrześcijan w zjednoczenie Europy i konflikty o obecność symboli religijnych w krajach UE były tematami jubileuszowej, dziesiątej konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", która odbyła się 10-11 września w podkrakowskich Tomaszowicach.
E

Europoseł Jan Olbrycht zauważył, że atmosfera tegorocznej debaty była wyjątkowa szczera: padały opinie wyraziste, a niekiedy i ostre. Kard. Stanisław Dziwisz otwierając obrady zaznaczył, że nie sposób jednoczyć się tylko w oparciu o politykę i gospodarkę. "Kościół chce uczestniczyć w formowaniu społeczeństwa obywatelskiego" - deklarował metropolita krakowski. Do tego jednak konieczne są wspólne wartości.

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podkreślił, że spoiwem łączącym różne kraje, systemy polityczne i społeczne jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka z 1948 r. - Ze względu na liczne sprzeczności doktrynalne w ówczesnym świecie nie udało się wprowadzić do tekstu Deklaracji wzmianki o Bogu, ale i tak to, co w niej zawarto, wykazuje wiele wspólnego ze społeczną nauką Kościoła - stwierdził.

- Europa stoi na fundamencie...

5250

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]