Reklama

Ładowanie...

Czas na zaskoczenie

21.09.2010
Czyta się kilka minut
Hans-Gert Pöttering: Europejska chadecja oczekuje, że Polska pełniąc prezydencję w UE wesprze to, co nazywam "duszą dla Europy": współpracę na poziomie kultury opartą na wymianie młodych pokoleń.
J

Joanna Bątkiewicz-Brożek: Co dla Pana oznacza "wspólna Europa"?

Hans-Gert Pöttering: Europa oznacza pokój, który budują ludzie wspólnymi siłami w oparciu o wartości, które nas łączą: godność człowieka, poszanowanie jego praw, demokrację i pokój oraz zasady prawa. W społeczeństwach UE konflikty są nie do uniknięcia. Ale ustanawiane prawa to gwarancja, że przy różnorodności zachowamy pokój. W historii Europy to nowość, że podejmujemy decyzje na takiej bazie. Dla mnie wspólna Europa ma też wymiar osobisty. Mój ojciec zginął w Szczecinie jako żołnierz, kiedy jego oddział forsował granice Polski: łamali szlabany, które oddzielały od siebie nasze państwa. Granica zawsze kojarzy mi się ze śmiercią taty. I to był w młodości impuls, by czynnie włączyć się w budowanie Europy bez granic.

Ojcowie Europy, Robert Schuman,...

3142

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]