Ładowanie...
Zawód uchodźca

Gdzie zatrzymasz się w Bejrucie? - zapytał kierowca autobusu, którym przekraczałam granicę syryjsko--libańską. - W Sabrze - odparłam. To jeden z 12 obozów dla palestyńskich uchodźców na terenie Libanu. Symbol chaosu, biedy, brudu, tłoku. A także masakry, dokonanej tu dwie dekady temu przez bojówki libańskich chrześcijan, kontrolowanych przez armię izraelską. Słysząc o Sabrze, kierowca krzywi się z odrazą. - Jesteś Libańczykiem? - pytam. Kiwa głową, teraz trochę zakłopotany swą reakcją.
Uchodźcy palestyńscy - ofiary czystki etnicznej, dokonanej w 1948 r. w Palestynie, a także ich dzieci, wnuki i prawnuki - są traktowani w Libanie jak niechciani goście, którzy dawno powinni sobie pójść. Liban nigdy nie dążył do zintegrowania ich w społeczeństwie. Z kolei Izrael konsekwentnie odmawia im prawa do powrotu. Tkwią więc uwięzieni między pamięcią o ziemi ojczystej a ...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]