Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 38/2010
Data wydania:
19.09.2010
Numer wydania:
38
Rok wydania:
2010
Edytorial
Blisko nas
Ks. Adam Boniecki
Okrucieństwo i przemoc wobec kobiet nie są zjawiskami z marginesów społecznych. Są obecne we wszystkich warstwach, grupach i środowiskach.
Ekspiacja
Ks. Adam Boniecki
Doniósł PAP: "Bliscy 28 ofiar katastrofy z 10 kwietnia zwrócili się w liście otwartym do prezydentowej Anny Komorowskiej o pomoc w zorganizowaniu…
Komentarze
Sojusznicze kompleksy
Andrzej Brzeziecki
Informacje o tajnych więzieniach CIA w Polsce blakną przy informacjach spod krzyża. Tymczasem w świecie temat metod, jakimi USA i sojusznicy walczą z…
Historia zatoczyła koło
Wojciech Pięciak
12 lat temu, wiosną 1998 r., szerzej nieznana, ale energiczna 55-letnia posłanka CDU Erika Steinbach została oddelegowana przez Helmuta Kohla na trudny "…
Kraj
Myszka w objęciach lwa
Elżbieta Isakiewicz
Co roku 800 tys. kobiet w Polsce doświadcza przemocy, 150 ginie z rąk partnerów.
Wszystkie chwyty niedozwolone
Ryszard Izdebski
Ryszard Izdebski, psycholog i psychoterapeuta: Fritzlów w Polsce są dziesiątki, tyle że nie zostali odkryci.
Kiedy liderzy zaczną męczyć
Andrzej Brzeziecki
Zmierzch niepodzielnych rządów Donalda Tuska w Platformie albo Jarosława Kaczyńskiego w PiS? Dziś wciąż brzmi to jak bajka. Kiedyś jednak liderzy usłyszą:…
Miejsce przed Pałacem
Konrad Kucza-Kuczyński
Na Krakowskim Przedmieściu nie może stanąć kolejny pomnik. Warto natomiast dyskutować o miejscu pamięci - nienaruszającym elementów założenia przestrzennego…
Nie jestem breloczkiem
Marek Belka
Marek Belka, prezes NBP: Współpracujemy z gabinetem Donalda Tuska. Jeśli trzeba, wypowiadamy się krytycznie - a jest na co wskazywać palcem. Jednak bank…
U źródeł goryczy
Michał Olszewski
Solidarność jest wtedy, gdy powódź zrywa most i kolejarze zostają bez pracy. Koledzy idą wtedy na urlopy, nawet bezpłatne, żeby tamci mogli dorobić.
Macierewicz i marzec cd.
Główne fakty dotyczące zeznań Antoniego Macierewicza i Wojciecha Onyszkiewicza w śledztwie 1968 r.
Wiara
Czytania liturgiczne 19 - 26 września 2010
25. NIEDZIELA ZWYKŁA: Am 8, 4-7; Ps 113; 1 Tm 2, 1-8; Łk 16, 1-13;
Spryt też się przyda
O. Wacław Oszajca SJ
Traduttore traditore", to włoskie powiedzenie można przełożyć na "tłumacz to zdrajca". Oczywiście nie zawsze. Bywa, że tłumaczenie przewyższa…
Jom Kippur – Dzień Pokuty
Paweł Śpiewak
Jest to najważniejsze święto w życiu religijnym Żydów. Dzień, w którym wierni są najbliżej Boga i najbardziej intensywnie odczuwają swoje jestestwo. Jest to…
Chalcedon zapomniany
Abp Józef Życiński
Niech wasza mowa będzie prosta: "tak-tak, nie-nie". A co nadto jest, od Złego pochodzi. Mt 5, 37
Błogosławiony konwertyta
Józef Majewski
Ujmowanie zasad wiary nieustannie się rozwija - uważał kard. John H. Newman. Jego beatyfikacja, której dokona Benedykt XVI, budzi na Wyspach emocje: wszak to…
Cztery dni na polu minowym
Teresa Stylińska
Tylu protestów, emocji i gorzkich słów, co wizyta Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii (16-19 września), dawno nie wywołała żadna papieska pielgrzymka.
Pan Bóg czeka na wszystkich
Ks. Adam Trzaska
Ks. Adam Trzaska, kapelan Hospicjum św. Łazarza: Człowiek trafia do hospicjum w ciężkim stanie, spowiadam go z całego życia, chory przyjmuje sakramenty - i…
Wiara, która wymaga
Ks. Tomáš Halík
Współczesny faryzeizm, zamiana moralności na "moralne oburzenie", to przejaw moralnego bankructwa obecnej fazy chrześcijaństwa.
Wielkie plany braci mniejszych
Agata Adaszyńska-Blacha
Niedaleko średniowiecznych budynków uniwersyteckich, na Loretańskiej w Krakowie, stoją zabudowania klasztorne z XVII w. Przy kapucyńskim klasztorze latami…
Antybohater Watykanu
Ks. Jacek Prusak SJ
"Tu oto stoję, inaczej postąpić nie mogę. Boże, dopomóż mi! Amen". Tak zakończył swą obronę Marcin Luter w trakcie przesłuchania na sejmie w Wormacji…
6 - 13 września 2010
Tomasz Ponikło
Watykan l Polska l Świat
Świat
Thilo Sarrazin i zwykli Niemcy
Joachim Trenkner
Niemcy w gorączce dyskusji. Cały kraj - politycy, media, obywatele - spiera się wokół tematu tyleż poważnego, co drażliwego: jak wielu muzułmańskich imigrantów…
Lekcja nienawiści
Aleksandra Cholewa
"Nie powinniśmy mieszać gruszek i jabłek. Gdzie są gruszki, powinny być gruszki, a gdzie są jabłka, powinny być jabłka". To nie wypowiedź dotycząca…
W zawieszeniu
Kamil Całus i Piotr Oleksy z Kiszyniowa
Tak powikłanej sytuacji nie było w Mołdawii od 20 lat. Odejście od władzy komunistów i utworzenie koalicji zwanej "Sojuszem na Rzecz Integracji…
Misja Parastou Forouhar
Beata Dżon
Dokument irańskiej reżyserki Niloofar Beyzaie opowiada o historii małżeństwa opozycyjnych intelektualistów z Teheranu, którzy padli ofiarą politycznego mordu.…
Nauka
Niewidzialni
Konrad Oprzędek
Mówi się, że w internecie pozostajemy anonimowi. Tyle że bardziej anonimowa niż w szkole, to nigdzie nie byłam. Tam jestem tylko numerem z dziennika. A w necie…
Kultura
Mowa władzy
Piotr Osęka
Piotr Osęka, historyk: Z czasem historia uwalnia się od emocji. Program komputerowy "Nero" uruchamia ikonka z płonącym Rzymem. A przecież zginęły…
Ciemny rewers polskiego kina
Anita Piotrowska
Kameralne filmy Grzegorzka czy Sali dotykające ciemnych stron ludzkiej natury to propozycje dla widzów, którzy mają nadzieję, że polskie kino wyrośnie z wieku…
Vera i misja
Vera Michalska
Vera Michalska, wydawca: We Francji pisarze pozostają latami wierni wydawcy, a w Polsce zmieniają go, w poszukiwaniu lepszych warunków, z każdą niemal książką…
Twórca wielkich iluzji
Piotr Kosiewski
Olafur Eliasson zasłynął ze spektakularnych realizacji w Londynie i Nowym Jorku. Kolejne projekty i wystawy - jak "The blind pavilion", ustawiony…
Pochwała naiwności
Jakub Puchalski
W repertuarze festiwalu znalazło się kilka wykonań dzieł wizjonerskich, zdumiewających, czasem wręcz monstrualnych! Od Meyerbeera do Berlioza...
18 - 23 września 2010
Idź, diable, precz!
6 - 13 września 2010
Zmarli:
Felietony
Magazyn pokładowy
Jan Klata
Nie ma się co pastwić nad PKP, nie ma sensu kopać pełznącego. Obcuję z tą "firmą" co kilka dni, spędzając "na pokładzie" wiele dni w…
Pablo
Ewa Szumańska
Dzień już się kończy, za chwilę podejdę do okna, przez które i tak nic nie zobaczę, i poproszę Pana Boga o łaskę dla Pabla. Robię to już od dziesięciu dni. Nie…
Dwa fragmenty o krzyżu
Wojciech Bonowicz
W drugiej połowie IV w. w Kościele świeża jest jeszcze pamięć prześladowań. Rośnie kult męczenników, przenosi się do kościołów ich doczesne szczątki, tłumy…
A gdyby tak...
Józefa Hennelowa
Nic nie musi się zdarzyć. Ani poważnego, ani niepoważnego nawet. Wystarczy, że ktoś się odezwie. Bardzo oficjalnie albo mniej. Nawet nie musi urządzać…
Mszywioły
Marian Stala
Profesor Zdzisław Krasnodębski, który w swojej samotni w Bremie każdą chwilę poświęca walce o niepodległość Polski i godność prawdziwych Polaków, zauważył…
Zmysły
Wojna o hummus
Zuzanna Radzik
Purée z ciecierzycy, pasta z sezamu (tahini), sól, pieprz, kumin, cytryna i czosnek. Ta prosta kombinacja składników wywołała kolejną wojnę na Bliskim…
Dodatki w numerze TP 38/2010
Conrad 03 (38/2010)
Architekci ruin
Grzegorz Jankowicz
W książce "Terra nullius" Sven Lindqvist przemierza Australię szlakiem, który wyznaczyli europejscy kolonizatorzy. Odwiedzane przezeń miejsca to…
Krzesło zabitego
Agnieszka Sabor
Celana i Kiefera dzieli dystans jednej tylko generacji. Tyle że w tym przypadku oznacza to przepaść. Niemieckojęzyczny Żyd był ocaleńcem z totalnej katastrofy…
Mówili sobie rzeczy jasne i ciemne
Paul Jandl
Korespondencja pomiędzy Ingeborg Bachmann i Paulem Celanem ukazuje kochanków zawieszonych pomiędzy czasem milczenia i rozmowy, rzadko szczęśliwych, często…
Wygnani z wyboru
Karolina Rak
,
Aleksandra Wilczura
Według Edwarda Saida, pisarstwo Josepha Conrada było doskonałym wyrazem zagubienia we współczesnym świecie. Nikt nie opisywał imperialistycznych zapędów ludzi…
Szajka wyznawców cnoty
Walter Benn Michaels
Tam, gdzie niegdyś była rasa, tam dziś jest klasa społeczna. Prowadzimy niekończące się rozmowy o różnych rodzajach dyskryminacji, ignorując fakt, że źródłem…
30 lat NZS (38/2010)
Twarze NZS-u
Wojciech Pięciak
Prawie pięćset stron formatu A4, a na nich kilka tysięcy zdjęć: album, wydany na 30-lecie powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów przez krakowski IPN, to w…
Przewodnicy dusz
Przemysław Wilczyński
Studencki ruch opozycyjny nie byłby tym, czym był, gdyby nie formacja duszpasterstw akademickich.
Pokolenia
Jarosław Guzy
JAROSŁAW GUZY, w 1981 r. przewodniczący Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS: Weszliśmy w dorosłe życie, gdy powstawała Solidarność, potem był stan wojenny.…
Młodszy brat„S”
Tomasz Kozłowski
Do Niezależnego Zrzeszenia Studentów garnęli się ludzie pragnący innej, lepszej Polski. W latach 1980-1981 pierwsze pokolenie NZS-u tworzyło legalną…
Samotni, zdeterminowani
Kamil Dworaczek
Kto zabił? To pytanie było na ustach wielu, gdy w bramie przy ul. Szewskiej 7 w Krakowie znaleziono ciało Stanisława Pyjasa. Pytanie do dziś aktualne, choć od…
Studenci ’46, ’56, ’68...
Łukasz Kamiński
Studenci to specyficzna grupa społeczna, trudno w niej o ciągłość postaw i działań. W warunkach komunizmu ułatwiało to zarówno kontrolę nad środowiskiem…
Zielona Brama
Historia pod stopami
Jerzy Dziekoński
Mimo że Barczewo kojarzy się raczej z zakładem karnym, samorządowcy wspólnie z Funduszami Europejskimi postanowili miasto otworzyć. Na wielki staw, na…