Reklama

Ładowanie...

Sojusznicze kompleksy

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Informacje o tajnych więzieniach CIA w Polsce blakną przy informacjach spod krzyża. Tymczasem w świecie temat metod, jakimi USA i sojusznicy walczą z terroryzmem, nie schodzi z agendy.
T

Teraz wywołały go wspomnienia Tony’ego Blaira, będące m.in. próbą usprawiedliwienia decyzji o wysłaniu wojsk na Bliski Wschód. Blair napisał to, co mówił wielokrotnie, choćby w styczniu przesłuchiwany przez komisję śledczą badającą sprawę inwazji: jest przekonany o słuszności swego postępowania. Gdy rządził, przez Londyn przechodziły wielotysięczne demonstracje, teraz, promując książkę, jest obrzucany jajkami.

W Polsce ani iracka wojna, ani kolejne rewelacje o działaniach agentów CIA (miały miejsce już przed wojną) nie wywołały społecznych emocji. Teraz Aleksander Kwaśniewski przyznał, że samoloty amerykańskie lądowały u nas - ale to, co działo się w związku z tymi lotami, jest odpowiedzialnością Waszyngtonu. To znamienne stwierdzenie, sugerujące, że polskie władze nie kontrolują tego, co dzieje się na podległym im terytorium. Jeśli Kwaśniewski rzeczywiście...

2101

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]