Reklama

W zawieszeniu

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Tak powikłanej sytuacji nie było w Mołdawii od 20 lat. Odejście od władzy komunistów i utworzenie koalicji zwanej "Sojuszem na Rzecz Integracji Europejskiej" zaowocowało wprawdzie zmianą kursu na prozachodni, ale też kryzysem politycznym.
R

Rządząca koalicja czterech partii od roku nie jest w stanie wybrać prezydenta: brakuje jej do tego ośmiu głosów (prezydenta wybiera 101-osobowy parlament, większością 61 głosów). Sojusz spróbował więc zmienić konstytucję tak, by prezydenta wybierał naród w głosowaniu powszechnym - ale referendum, które odbyło się w pierwszą niedzielę września, okazało się nieważne; frekwencja była za niska. Dlatego Sojusz zdecydował się na wybory parlamentarne. To ryzykowna decyzja: podzielony naród może chcieć zakończyć w nich karierę tej pierwszej od uzyskania niepodległości w 1991 r. demokratycznej koalicji.

Mołdawskie meandry

Na mołdawską politykę nie można patrzeć przez pryzmat doktryn politycznych. Lider komunistów Władimir Woronin w czasach swej prezydentury starał się kreować na ojca narodu, nowego Stefana Wielkiego - jak chce...

9447

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]