Reklama

W zawieszeniu

W zawieszeniu

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Tak powikłanej sytuacji nie było w Mołdawii od 20 lat. Odejście od władzy komunistów i utworzenie koalicji zwanej "Sojuszem na Rzecz Integracji Europejskiej" zaowocowało wprawdzie zmianą kursu na prozachodni, ale też kryzysem politycznym.
R

Rządząca koalicja czterech partii od roku nie jest w stanie wybrać prezydenta: brakuje jej do tego ośmiu głosów (prezydenta wybiera 101-osobowy parlament, większością 61 głosów). Sojusz spróbował więc zmienić konstytucję tak, by prezydenta wybierał naród w głosowaniu powszechnym - ale referendum, które odbyło się w pierwszą niedzielę września, okazało się nieważne; frekwencja była za niska. Dlatego Sojusz zdecydował się na wybory parlamentarne. To ryzykowna decyzja: podzielony naród może chcieć zakończyć w nich karierę tej pierwszej od uzyskania niepodległości w 1991 r. demokratycznej koalicji.

Mołdawskie meandry

Na mołdawską politykę nie można patrzeć przez pryzmat doktryn politycznych. Lider komunistów Władimir Woronin w czasach swej prezydentury starał się kreować na ojca narodu, nowego Stefana Wielkiego - jak chce...

9447

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]